NASA ogłasza koniec misji Kosmicznego Teleskopu Spitzera

0
650

30 stycznia 2020 roku, po 16 latach działania, teleskop Spitzera przeprowadzi swoje ostatnie obserwacje i rozpocznie się procedura jego wyłączania. Nieaktywny teleskop pozostanie jeszcze na swojej orbicie, jednak z upływem czasu będzie oddalał się od Ziemi.

 

Joseph Hunt, kierownik projektu Spitzer, ogłasza koniec misji

Przeznaczenie

Teleskop wyniesiony został na pokładzie rakiety Delta II 7920H ELV i umieszczony na orbicie heliocentrycznej (wokółsłonecznej) 25 sierpnia 2003 roku. Przeznaczony był do pracy w zakresie promieniowania podczerwonego, jednak w 2009 roku wyczerpały się zapasy ciekłego helu służące do wymaganego podczas obserwacji chłodzenia (-267,7 °C) detektorów zwierciadła i zakres jego działania został ograniczony do fal bliskich podczerwieni.

Teleskop przeprowadzał obserwacje najdalszych zakątków Kosmosu

Dokonania

Podczas swoich obserwacji Spitzer był w stanie wykryć bardzo słabe źródła promieniowania w paśmie podczerwieni (od 700 nanometrów do jednego milimetra). Jego zwierciadło skierowane było na planety i planetoidy Układu Słoneczngo, oraz najbardziej odległe ze znanych astrofizykom galaktyk Kosmosu. Odkrył niewidzialny wcześniej pierścień wokół Saturna, a w celu poznania budowy odległych gwiazd i planet, dostarczył danych do analizy składu pyłu kosmicznego. Badał egzoplanety (przyczynił się m.in. do odkrycia planet w układzie TRAPPIST-1, stworzył pierwszą egzoplanetarną mapę zmian temperatury i wiatru), brązowe karły i zimną ciemną materię, obiekty zbyt chłodne, by emitować odpowiednią ilość światła. Przesyłał dane dotyczące kolizji obiektów w odległych układach planetarnych, dokonał obserwacji zderzenia sondy z jądrem komety Tempel 1. Zebrane przez Spitzera dane wykorzystywali naukowcy z całego świata, publikując kilka tysięcy artykułów.

Nazwany został na cześć astrofizyka Lymana Spitzera, który w latach czterdziestych był jednym z pomysłodawców umieszczania teleskopów w przestrzeni kosmicznej

Koniec misji

Misja dobiegła końca. Coraz słabsze akumulatory i trudności komunikacyjne zadecydowały o wdrożeniu procedury wygaszania teleskopu. Jednak wycofanie Spitzera ma stworzyć przestrzeń dla nowych projektów badawczych realizowanych dzięki nowoczesnym orbitalnym obserwatoriom (Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments