Zuzanna Patkowska 27.10.2020

Księżycowe lodowce pomogą w eksploracji Srebrnego Globu

Księżycowe lodowce pomogą w eksploracji Srebrnego Globu

Nowe odkrycie obserwatorium SOFIA napełniają optymizmem przyszłych eksploratorów Księżyca

W 2010 naukowcy dowodzili, że Księżyc zmniejsza się, a na jego powierzchni znajdują się pęknięcia, świadczące o stosunkowo młodym wieku. Jeszcze w 2015 pojawiały się informacje o donoszono o owych pęknięciach z niepokojem i temat powracał, co jakiś czas w kolejnych latach. We wrześniu 2020 roku powrócił znowu, wpisując się w ogólne nastroje społeczne związane z bieżącym rokiem, jednakże tydzień temu NASA ogłosiła, że 26 października ma ważną wiadomość do przekazania i że jest z tego powodu „podekscytowana”. Oznaczało to, że za pęknięciami na Księżycu kryje się coś naprawdę ciekawego, zwłaszcza biorąc pod uwagę dalekosiężne plany NASA o umieszczeniu – w ramach Programu Artemis – stałej bazy na powierzchni Srebrnego Globu.

Wczoraj, o 17:00 czasu polskiego NASA wreszcie ogłosiła swoją ekscytującą wiadomość – według obserwacji dokonanych za pomocą Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (znajdującego się na specjalnym samolocie Boeing 747SP teleskopu – w skrócie SOFIA), udało się znaleźć na oświetlonej stronie Księżyca ślady wody.

Wewnątrz krateru Clavius SOFIA była w stanie odnaleźć sygnaturę wody, której ilość szacowano na maksimum 300 gramów na metr sześcienny materii księżycowej (który wynosi 1500 kilogramów na ziemski metr sześcienny).

Woda miałaby występować w formie twardych jak skała „wymrażarek”, czyli obszarów na Księżycu, wewnątrz których znajdują się pokłady lodu (w laboratorium wymrażarka to urządzenie służące do przekształcania lodu w gazy). Po stronie oświetlonej przez Słońce znajduje się wiele wymrażarek (szczególnie duże pokłady znaleziono w okolicy bieguna południowym, ale profesor na Uniwersytecie w Colorado, Paul Hayne, twierdzi, że po ciemnej stronie Księżyca mogą znajdować się kolejne pokłady lodu. Według Hayne’a woda zamknięta w wymrażarkach ma nieco ponad miliard lat.

Nie trzeba mówić, że wiadomość o wodzie na Księżycu dobrze wróży przyszłym wyprawom na Srebrny Glob i ewentualnemu ustanowieniu na nim bazy. Dostęp do wody na Księżycu znacznie ułatwi wiele spraw – od eksploracji poprzez badania nad wiekiem satelity po problem zapasów (nie będzie trzeba sprowadzać wody z Ziemi – wystarczy, że będziemy ją pozyskiwać z gleby księżycowej). Do tego dochodzi perspektywa przyszłej kolonizacji Księżyca i wprowadzenia na nim upraw – to zaś pomoże potem ustanowić podobne bazy i pola uprawne na Marsie.

Nie ulega jednak wątpliwości, że samo pozyskiwanie wody z wymrażarek będzie stanowić wyzwanie – będzie trzeba skonstruować specjalne pojazdy i narzędzia do tego, aby dostać się do lodu przez kilka warstw księżycowego gruntu; i doprowadzić lód do stanu, w którym będzie on zdatny do użycia.

Tak więc mimo iż odkrycie to dobrze wróży Programowi Artemis, prawdopodobnie długo jeszcze poczekamy zanim będziemy w stanie korzystać z wody na Księżycu.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej, polecamy przeczytać Water on the moon is more common than we thought, studies reveal.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt