Zuzanna Patkowska 30.07.2020

Mars 2020 – Perseverance wystartował!

Mars 2020 – Perseverance wystartował!

Dzisiaj o 13:51 czasu polskiego z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta Atlas V niosąca na swoim pokładzie łazika Perserverance, który ma na Marsie rozpocząć swoją misję badawczą. Kto pamięta ostatnie trudności związane z planowaniem wylotu, wie, że trzeba się z tego cieszyć podwójnie. Krótka relacja z tego wydarzenia została przeprowadzona na naszej stronie na Facebooku, zwróćmy jednak uwagę na kilka ciekawszych momentów z tej transmisji.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=cGQu5ks34Fs[/embed]

Mała czkawka Matki Ziemi

Sam start Atlasa V przebiegł bez problemów, aczkolwiek około 13:30 pracownicy NASA odczuli małe trzęsienie ziemi. Mimo wszystko jednak nie było ono dość silne, aby zakłócić operację i przystąpiono do dalszych działań. Również warunki pogodowe od samego początku transmisji sprzyjały przeprowadzeniu startu rakiety.

Wyzwanie Atlasa

Podczas odliczania do 13:50, przeprowadzono liczne rozmowy z osobami, które brały udział w realizacji projektu Perserverance. O 13:14 Tory Bruno – inżynier odpowiedzialny za budowę rakiety Atlas V – opowiedział o tym jakie rozwiązania inżynieryjne musiały zostać podjęte, aby Atlas był w stanie wznieść się w powietrze z łazikiem, który jest o wiele większy, a przez to również o wiele cięższy, od swoich poprzedników. Tory Bruno podjął również temat zasilania rakiety oraz nadzwyczajnych środków ostrożności, które zostały podjęte, aby Atlas był sterylny i nie przeniósł na łazika zarazków (nie chodziło tylko o koronawirusa, ale też o to, aby zarazki z Ziemi nie zafałszowały wyników badan przeprowadzanych na próbkach, które dostarczy łazik). Ponadto dowiedzieliśmy się, że z powodu swoich wielkich rozmiarów rakieta była składana na miejscu.

Siły Kosmiczne i nuklearne

O 13:19 pojawił się drugi z kolei raport o statusie. Widzowie zostali poinformowani o tym, że już o północy rozpoczęły się ostatnie przygotowania do startu, a ponadto Joshua Santora i Mic Woltman opowiedzieli o tym, że w przygotowaniach tych uczestniczyły uformowane niedawno Siły Kosmiczne, których zadaniem było sprawdzanie stanu pogody i dbanie o bezpieczeństwo na terenie startu. Santora i Woltman poinformowali również publiczność o tym, że rakieta Atlas zasilana jest małą baterią nuklearną.

Bracia Wright w kosmosie

O 13:30 nastąpiło ponowne przedstawienie helikoptera Ingenuity, który wraz z Perserverance znajdzie się na Marsie. Rola Ingenuity w misji łazika jest nie do przecenienia – to właśnie helikopter będzie przeprowadzał pierwsze w historii testy lotnicze w obcej atmosferze. Już we wcześniejszych materiałach wyrażano myśl, że jeżeli Ingenuity uda się wznieść na Czerwonej Planecie, będzie to wydarzenie historyczne na miarę pierwszego lotu braci Wright. Ingenuity będzie musiał przejść kilka „kamieni milowych” podczas swoich testów, a ich zwieńczeniem będzie przetrwanie zimnej, marsjańskiej nocy bez usterek. Niemniej jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Perserverance będzie miał nieocenionego wspólnika do badań – helikopter będzie mógł dotrzeć tam, gdzie łazik nie może i będzie w stanie dostarczyć nam ciekawe zdjęcia Marsa z lotu ptaka.

Młody gość specjalny

O 13:42 gospodarze transmisji poinformowali widzów, że Alex Matter – autor nazwy Perserverance – obserwuje lot rakiety wraz z matką. Przez całą transmisję przebrzmiewał sentyment, że choć pierwotnie ta nazwa miała być po prostu hołdem dla kolejnej cechy ludzkości (biorąc pod uwagę to, że wcześniejsze łaziki marsjańskie miały takie nazwy jak Curiosity, Spirit i Pathfinder, co znaczy kolejno: Ciekawość, Duch i Pionier/Badacz); jednak wraz z nastaniem pandemii koronawirusa, nazwa łazika zyskała nowe, poetyckie znaczenie – w trudnych czasach NASA było zdeterminowane, aby wyprowadzić Perserverance w kosmos, toteż Perservererance, czyli Wytrwałość, pasowały do tej misji jak ulał.

Perserverance będzie leciał na Marsa przez siedem miesięcy i szacuje się, że 18 lutego 2021 roku wreszcie stanie na Czerwonej Planecie. Około roku 2026 zaś zostaną odebrane od niego pierwsze próbki, dzięki urządzeniom ESA. Kto wie, jakie znaleziska przyniesie ta misja, a my jeszcze będziemy do niej wracać.

Polecane: Garść informacji na temat łazika Perserverance.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt