Zuzanna Patkowska 09.02.2021

Motorola StarTAC - telefon wymyślony na nowo

Motorola StarTAC - telefon wymyślony na nowo

Magazyn PC World w rankingu najlepszych produktów technologicznych wszech czasów plasuje go na szóstym miejscu, Eric Chaline zalicza do grona 50 maszyn, które zmieniły bieg historii. Motorola StarTAC mieściła się w dłoni, w torebce, w kieszeni. Była mała i lekka. Telefon komórkowy przestał wreszcie przeszkadzać, stał się obecny, dyskretny i poręczny -  telefonowanie nigdy wcześniej nie było jeszcze tak proste. Pokochały go kobiety (urok “puderniczki”) i twardzi faceci (Nicolas Cage w filmie „8 mm”), biznesmeni i maklerzy (zajęte ręce i możliwość przytrzymania go ramieniem) oraz agenci FBI (Mulder i Scully). Wielu zaczęło marzyć o wysuwanej zębami antenie…

Wygląd i nazwa kojarząca się z komunikatorem ze Star Treka były już tylko osobliwym dodatkiem do telefonu, który wyposażony został w kilka rewolucyjnych nowości: przede wszystkim otwierana klapka oraz alarm wibracyjny (opatentowana funkcja pod nazwą VibraCall). 

Specyfikacja i wyposażenie

Na wyposażeniu StarTAC posiadał diodowy wyświetlacz alfanumeryczny, a w cyfrowej wersji pojawił się monochromatyczny ekran LCD. Małe ikonki wyświetlacza wskazywały siłę sygnału, nadejście wiadomości, oraz tryb realizacji połączenia. Pokazywany był także numer telefonu, z którym prowadzona jest rozmowa. Pamięć StarTAC’a potrafiła przechować do 99 kontaktów oraz 16 ostatnich połączeń. Odchylenie klapki było tożsame z odebraniem połączenia, uruchamiało również podświetlenie klawiatury. Na obszarach o słabszym zasięgu należało korzystać z wysuwanej anteny teleskopowej. StarTAC posiadał gniazdo słuchawkowe oraz przeznaczone do synchronizacji z komputerem (późniejsze modele posiadały łączność z internetem).

Dzieła dopełniała możliwość odbierania wiadomości tekstowych (modele cyfrowe posiadały także możliwość wysyłania SMS-ów) oraz opcjonalna bateria litowo - jonowa (210 minut rozmowy lub 180 godzin czuwania). W momencie debiutu w roku 1996 był to najmniejszy i najlżejszy (93x50x25mm, 102g) telefon komórkowy dostępny wówczas na rynku. Przystosowany był do pracy w sieciach AMPS, CDMA, TDMA i GSM. Sprzedany został w liczbie sześćdziesięciu milionów egzemplarzy. 

Motorola startac

Komórkowe wyzwolenie

Kiedy Martin Cooper 3 kwietnia 1973 roku przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną z wykorzystaniem przenośnego telefonu komórkowego, prototyp urządzenia którym była Motorola DynaTac ważył 1 kg, a bateria zasilała sprzęt przez około 35 minut (co zdaniem ówczesnego szefa działu badawczego Motoroli było zresztą bez znaczenia, bo i tak przez tak długi okres czasu waga telefonu nie pozwalała go utrzymać w ręce). Nikomu wówczas nie przyszło także do głowy, iż tak szybko można będzie osiągnąć tak wysoki stopień zaawansowania technologicznego jaki prezentować będzie 23 lat później Motorola StarTAC.

Przemieszczanie się z walizką po mieście, w którym tkwiło urządzenie kształtem i masą przypominające cegłę w cenie kilku tysięcy dolarów nie mogło być zbyt popularne. Jednak model z 1996 roku, zaprojektowany przez Rudy'ego Kroloppa, a który powstał w oparciu o całkiem już kompaktowy MikroTAC z 1989 roku, wpłynął diametralnie na zmianę stylu życia.

Wolność jaką zaproponowała Motorola StarTAC, ale także całodobowa obecność, z którą wiązało się posiadanie telefonu przenośnego jest chyba najważniejszym aspektem owych zmian (oczywiście każdy telefon posiada wyłącznik, tylko kto odważa się go użyć…). Jak by jednak nie patrzeć, niewielkie gabaryty Motoroli uwolniły ich użytkowników, pozwoliły im wyjść z biur i domów bez obawy utraty kontaktu. 

Funkcja wykonywania połączeń jest współcześnie chyba najmniej istotną w przypadku nowoczesnych smartfonów. Zapowiedzią takiego kierunku była możliwość SMS-owania, a umożliwienie internetowej łączności wpisywało się idealnie w funkcjonowanie dzisiejszych urządzeń mobilnych. 

Wpływ telefonu komórkowego na cywilizację i kulturę wciąż się zmienia, jego potencjał wydaje się dopiero ujawniać. Choć StarTAC nie posiadał jeszcze wielu funkcji, jego architektura, gabaryty, zaprogramowany lifestyle stawia go w grupie urządzeń uważnych za przełomowe na polu nowoczesnej komunikacji.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt