Pavel Kroupka 29.01.2020

Obserwatoria Przyszłości - Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Obserwatoria Przyszłości – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Nowe generacje teleskopów kosmicznych odsłonią jeszcze dalsze zakątki Wszechświata. Następcą przestarzałego Teleskopu Hubble’a ma zostać Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika będzie orbitował wokół Słońca i prowadził obserwacje w podczerwieni (teleskop Hubble’a umieszczony jest na orbicie okołoziemskiej i działa tylko w zakresie fal widzialnych).

Pomysł jego realizacji powstał jeszcze w roku 1996 jako Next Generation Space Telescope.
Od 2002 roku występuje już pod obecną nazwą, honorując w ten sposób jednego z dyrektorów NASA. W realizację projektu obok NASA zaangażowane są ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i CSA (Kanadyjska Agencja Kosmiczna). Wyniesienie na orbitę według pierwotnych planów miało nastąpić w 2009 roku, jednak na skutek wzrostu kosztów przedsięwzięcia i problemów proceduralnych start jest sukcesywnie przesuwany. Ostatni z podanych terminów wskazuje marzec 2021 roku. Teleskop ma zostać wyniesiony za pomocą rakiety Ariane 5, która wystrzelona zostanie z Gujany Francuskiej.

 

Porównanie wielkości teleskopów. Następca Hubble'a będzie dysponował blisko trzy razy większym zwierciadłem
Porównanie wielkości teleskopów. Następca Hubble'a będzie dysponował blisko trzy razy większym zwierciadłem

 

Budowa

Teleskop Webba będzie zbudowany z 18 pokrytych złotem berylowych luster. Średnica zwierciadła głównego wyniesie 6,5 m (2,5 raza więcej niż w przypadku Hubble’a), a powierzchnia zbierająca promieniowanie osiągnie 25 m². Lustro teleskopu Webba, rozłoży się automatycznie dopiero w przestrzeni kosmicznej - w laboratoriach trwają testy odpowiednich mechanizmów. Każde lustro wyposażone zostało w siłowniki i silniki, które umożliwiają precyzyjne ruchy rzędu nanometrów, wymagane do osiągnięcia odpowiedniej precyzji obserwacji. 

Ponieważ teleskop ma prowadzić badania w spektrum fal podczerwonych, trzeba wyeliminować ich własne i zewnętrzne źródła, które mogą generować szumy. Aby obserwacje prowadzone były precyzyjnie, teleskop nie może emitować ani podlegać żadnemu promieniowaniu cieplnemu mogącemu wywołać zakłócenia. Musi zatem działać w bardzo niskich temperaturach - przeprowadzone w 2011 roku testy kriogeniczne chłodzonych luster zakończyły się pełnym sukcesem. Projekt przewiduje także osłony termiczne blokujące promieniowanie słoneczne (także ziemskie i księżycowe), wykonane z pięciu specjalnych warstw rozdzielonych próżnią, zapewniającą odpowiednią izolację termiczną.

Badania sześciu głównych segmentów lustra
Badania sześciu głównych segmentów lustra

Orbita

Aby osłona przeciwsłoneczna spełniła swoje zadanie, promienie słoneczne muszą padać z jednego kierunku. Warunek ten spełniony jest w punkcie libracyjnym L2 (zwanym także drugim punktem Lagrange'a), który znajduje się około 1,5 miliona kilometrów za Ziemią (patrząc od strony Słońca). W punkcie tym grawitacja Ziemi i Słońca równoważy się utrzymując obiekt w stałej pozycji względem obu ciał niebieskich. Tam właśnie umieszczony zostanie teleskop. W drodze do miejsca przeznaczenia Webb będzie wykonywał procedury rozruchowe.

Cele misji

Prowadząc obserwacje w podczerwieni teleskop Webba pozwoli na badanie niedostępnych dotąd regionów mgławic czy dysków protoplanetarnych wokół młodych gwiazd. Dodatkowe zadania mają być związane z ekspansją Wszechświata, analizą jego początków (powstawaniem pierwszych galaktyk), poszukiwaniem kwazarów i obiektów quasi-kwazarowych oraz czarnych dziur. Istnieje także szansa, że teleskop dostarczy informacji na temat geologicznie aktywnych regionów Europy i Enceladusa, danych potrzebnych do analizy składu chemicznego wyrzucanej materii oraz wykrywania związków organicznych. 

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt