Zuzanna Patkowska 10.11.2020

Wszystko, co trzeba wiedzieć o sobotnim locie Crew-1

Wszystko, co trzeba wiedzieć o sobotnim locie Crew-1

30 maja 2020, po początkowych niepowodzeniach, odbył się pierwszy załogowy komercyjny lot z amerykańskiej ziemi. SpaceX ze swoim Crew Dragonem przeszedł do historii, a jeszcze w lecie ogłoszono, że w 2020 roku będzie mieć miejsce kolejna załogowa misja SpaceX – tym razem z większą, czteroosobową załogą. Już w najbliższą sobotę będzie można zaobserwować nowy lot Crew Dragona na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Oto kilka faktów, które trzeba wiedzieć na temat nowej misji załogowej Crew Dragona, zanim będziemy świadkami początku jego misji.

O co właściwie chodzi?

crew-1Pierwszy lot Crew Dragona był w zasadzie demonstracją tego, że SpaceX jest w stanie bezpiecznie i z powodzeniem zawieźć człowieka w kosmos. Dlatego lot Crew-1 określany jest jako pierwszy operacyjny lot „kosmicznej taksówki”. Tym razem załoga ma być o wiele większa – zamiast tylko dwóch astronautów, miałaby na swoim pokładzie czwórkę. W przeciwieństwie też do Douga Hurleya i Boba Behnkena, astronauci z Crew-1 będą przebywać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dłużej, bo aż sześć miesięcy.

Będzie to też początek realizowania przez SpaceX kontraktu na wynoszenie załóg NASA na ISS w ramach misji rotacyjnych.

Plany na loty komercyjne NASA miała już listopadzie 2012 roku – ogłoszono wtedy, że pierwszy lot tego typu będzie miał miejsce już w 2016, niemniej jednak szybko przeniesiono te plany na 2017, a potem 2019 i 2020.

Kiedy start Douga Hurleya i Boba Behnkena okazał się sukcesem, pierwotnie lot następnej załogi planowany był na 30 sierpnia. Z powodu licznych problemów logistycznych i technicznych, plany były wielokrotnie przenoszone na dalsze terminy – najpierw na późny wrzesień, potem na 23 października, na 30 października, a w końcu na środek listopada. Ostatecznie stanęło na 14 listopada, czyli na nadchodzącą sobotę.

29 września astronauta Michael Hopkins, który będzie przewodzić misji, ogłosił na swoim tweeterze, że statek kosmiczny otrzymał nazwę – Resilience (elastyczność). Owa nazwa odnosi się do nadchodzących wyzwań, które czekają nie tylko NASA i astronautów ISS, lecz także naród amerykański w ogóle.

9 listopada czwórka astronautów przybyła do Centrum Lotów Kosmicznych i przeprowadziła krótki opis misji.

Statek kosmiczny

crew-1 capsule

Poniekąd jest to ten sam model, co w przypadku Crew Dragona Demo-2. Warto tu jednak zaznaczyć, że podczas testów statku przeznaczonego dla Crew-1 doszło do zniszczenia kapsuły C201, w której miała polecieć następna załoga. W rezultacie wykorzystano kapsułę C205, która miała na początku trafić do Demo-2, tymczasem do Crew Dragona trafiła kapsuła C206.

1 maja ogłoszono, że właśnie zaczyna się składanie statku kosmicznego Crew Dragon oraz rakiety Falcon 9. Co więcej – podczas pierwszej, nieudanej próby wystrzelenia Demo-2 w kosmos 28 maja, załoga zebrała głos w sprawie nadchodzącej misji.

Po tym jak pod koniec sierpnia części statku dotarły do NASA, rozpoczęły się ostatnie testy. Wprowadzono poprawkę w osłonie ablacyjnej (chroniącej kapsułę podczas ponownego wchodzenia w atmosferę) oraz pomniejsze poprawki, będące wynikiem przeprowadzonego w czerwcu lotu Demo-2. Kapsuła została też zintegrowana z nowym modelem rakiety Falcon 9, a po wstępnych testach i próbie generalnej lotu trafiła z powrotem do hangaru, aby tam czekać na lot właściwy.

To właśnie podczas tej próby generalnej startu okazało się, że ciśnienie w silniku Merlin 1D gwałtownie się podnosi. Według Hansa Koeningsmana ze SpaceX, doszło do przedwczesnego startu dwóch silników, a to z kolei wynikało z zablokowania jednego z zaworów w generatorze gazowym. Silniki zostały wymienione.

Załoga

Załoga Resilience

Załoga Resilience składa się z czwórki astronautów – trójki członków NASA i jednego członka Japońskiej Agencji Eksploracji Aeurokosmicznej (JAXA).

hopkins

Dowódcą misji będzie pułkownik Michael S. Hopkins. Urodził się 28 grudnia 1968, w Lebanon, w stanie Missouri. Skończył inżynierię lotniczą i kosmiczną na University of Illinois at Urbana-Champaign w 1991 roku, a rok później uzyskał stopień podporucznika United States Air Force. Hopkins ma za sobą 28 lat w US Air Force, pracę przy zaawansowanych technologiach kosmicznych, naukę w szkole pilotów doświadczalnych i studia we Włoszech. W 2009 roku został członkiem NASA Astronaut Group 20, mającej na celu szkolenie przyszłych astronautów i w 2011 zakończył szkolenie. Będzie to jego drugi lot w kosmos – zaraz po misji na ISS trwającej od 25 września 2013 do 11 marca 2014. W lecie 2020 Hopkins został przyjęty do Sił Kosmicznych USA.

 

Victor_J._Glover

Na stanowisku pilota zasiądzie Victor J. Glover – komandor porucznik US Navy. Urodzony 30 kwietnia 1976, w Pomonie, w stanie Kalifornia, dzięki stypendium sportowemu dostał się na Kalifornijską Politechnikę Stanową, gdzie zdobył licencjat z inżynierii ogólnej. Glover ma stopnie naukowe w trzech dziedzinach – inżynierii lotów doświadczalnych, inżynierii systemowej oraz wojskowych nauk operacyjnych. W 2013 roku został wybrany przez NASA na astronautę, ale nie miał jeszcze okazji wylecieć w kosmos, tak więc misja Crew-1 będzie jego pierwszą.

 

ShannonWalker

Na specjalistkę misji (astronautę skierowanego do pełnienia określonej roli specyficznej dla danej misji) wybrano Shannon Walker, która jest nie tylko astronautką, lecz także astrofizykiem. Na uniwersytecie Rice udało jej się zdobyć tytuł magistra fizyki oraz zrobić doktorat z astrofizyki, co otwarło jej drzwi do pracy w NASA. Tam pełniła, między innymi, funkcję kontroli lotów oraz kierownika zespołu zajmującego się rozwiązywaniem problemów zachodzących na ISS. W 1995 zajmowała się też robotyką, a w 1999 współpracowała z ramienia NASA z Roskosmosem w zakresie integracji awioniki ISS. 6 maja 2004 roku udało jej się zakwalifikować na stanowisko kandydata na specjalistę misji, a w dwa lata później zakończyła szkolenie. Od 15 czerwca do 26 listopada 2010 roku pełniła rolę inżyniera pokładowego misji Sojuza TMA-19 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Otrzymała również rosyjskie odznaczenie „Za zasługi w podboju kosmosu”.

 

NASA-noguchi

Drugim specjalistą misji jest Japończyk Soichi Noguchi – japoński inżynier i astronauta. Urodzony 15 kwietnia 1965 roku w Jokohamie, Noguchi ukończył astronautykę na Uniwersytecie Tokijskim. Po studiach pracował w Ishikawajima-Harima Heavy Industries, w dziale badań i rozwoju silników lotniczych i operacji kosmicznych, zanim w czerwcu 1996 nie zakwalifikował się do National Space Development Agency (poprzednika JAXA) jako kandydat na astronautę. W 1998 roku uzyskał kwalifikację na specjalistę misji i został przeszkolony w Centrum Szkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina w zakresie rosyjskich systemów kosmicznych. Poza byciem członkiem wsparcia technicznego dla Japońskiego Modułu Eksperymentalnego na ISS, uczestniczył w dwóch lotach kosmicznych – Discovery F-13 od 26 lipca do 9 sierpnia 2005 roku i sojuza TMA-17 od 20 grudnia 2009 do 2 czerwca 2010 roku. Został również szefem grupy astronautów JAXA.

Załoga Crew-1 stanowi Ekspedycję 64/65 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po przybyciu na stację spotkają się z Siergiejem Ryżikowem, Siergiejem Kudem-Swerczkowem i Kate Rubins. Na ISS będzie wtedy przebywać rekordowa ilość astronautów na długotrwałych misjach (siedem osób jednocześnie!). Do ich zadań będzie należeć hodowla rzodkiewki, testowanie leków na białaczkę, oraz badania w zakresie medycyny, nauk o Ziemi i technologii.

Planowany powrót załogi Crew-1 szacuje się na czerwiec 2021 roku.

Kiedy i gdzie można oglądać lot Crew-1?

NASA rozpocznie transmisję z lotu Crew-1 14 listopada 0 21:30 czasu polskiego. Sam start będzie miał miejsce około 1:49 czasu polskiego, czyli już 15 listopada.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt