Pavel Kroupka 10.06.2020
DDR SDRAM

DDR SDRAM (Double Data Rate SDRAM)) - rodzaj synchronicznej pamięci SDRAM wykorzystujący technikę przesyłania danych po zboczu narastającym i opadającym sygnału w celu zwiększenia szybkości przesyłania informacji (możliwość przetwarzania dwóch poleceń odczytu i zapisu w jednym cyklu zegarowym). Pozwoliło to na dwukrotne zwiększenie ilości przesyłanych danych w trybie pakietowym (burst) bez podnoszenia częstotliwości taktowania magistrali. 

Zastosowana technika wymagała w tym przypadku dodania nowego sygnału (DQS) sterującego rodzajem operacji (zapis/odczyt) w celu zapobiegania utracie synchronizacji pamięci. Sygnał ten informuje o obecności danych na szynie i jest generowany przez chipset w przypadku zapisu lub przez układ sterowania pamięcią w przypadku odczytu.

Moduły DDR mają więcej wyprowadzeń (184) od SDRAM i muszą być montowane w nowych gniazdach; nie są zatem kompatybilne wstecz. Kości pamięci zasilane są niższym napięciem (2,5 V), co powoduje mniejsze zużycie energii niż w przypadku tradycyjnych SDRAM (3,3 V). 

Zastosowanie

Wykorzystywana powszechnie jako pamięć operacyjna płyt głównych i kart graficznych.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt