Pavel Kroupka 13.11.2019

Dioda IMPATT

Dioda IMPATT

Dioda IMPATT (Impact Ionization Avalanche Transit Time) - rodzaj diody półprzewodnikowej dużej mocy znajdującej zastosowanie w układach mikrofalowych wysokich częstotliwości.

Działanie

Przy odpowiednim napięciu polaryzacji w kierunku przewodzenia dioda zaczyna przewodzić, zapobiegając przepływowi prądu wstecznego. Gdy napięcie przyłożone w kierunku zaporowym przekroczy punkt przebicia, dioda zaczyna przewodzić w odwrotnym kierunku. Z działaniem diody IMPATT związane jest zjawisko przebicia lawinowego - elektrony o odpowiedniej energii wytrącają z atomów kolejne elektrony co powoduje kaskadowe narastanie procesu. Aby działać w roli generatora sygnału mikrofalowego, dioda IMPATT pracuje w warunkach polaryzacji zaporowej w stanie lawinowego przebicia.

Dioda IMPATT wykorzystuje zjawisko przebicia lawinowego wraz z czasem przejścia nośnika ładunku przez występującą w strukturze diody warstwę ‘i’ zbudowaną z półprzewodnika samoistnego, w celu wytworzenia obszar ujemnej rezystancji, który umożliwia działanie w formie oscylatora.

Zastosowanie

Ujemna rezystancja diody IMPATT czyni ją bardzo dobrym oscylatorem przy generowaniu sygnałów wysokich częstotliwości (od kilku do kilkuset GHz). Największą zaletą diod IMPATT, w porównaniu z innymi diodami mikrofalowymi, jest jednak jej duża moc (do 3 kilowatów mocy ciągłej). Diody tego typu występują w różnych zastosowaniach, od systemów radarowych do alarmów zbliżeniowych.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt