Pavel Kroupka 22.10.2019

Dioda Schottky’ego

Dioda Schottky’ego

Dioda Schottky’ego -  jest to dioda półprzewodnikowa różniąca się od tradycyjnej diody swą budową - zamiast złącza p-n zastosowano w niej złącze metal-półprzewodnik (zwane niekiedy złączem m-s). Ma to istotny wpływ na pojemnością złącza, która jest tu wyjątkowo mała. Dzięki temu minimalizuje się czas przełączania takiej diody - typowe wartości wynoszą tu około 100 ps. 

Diody Schottky’ego mają również znacznie mniejszy spadek napięcia w kierunku przewodzenia - 0,3 V, przy 0,6-0,7 V dla diod krzemowych. Maksymalne napięcie wsteczne jest tu na ogół niskie i nie przekracza 100 V.

Zastosowanie

Diody Schottky’ego znajdują najczęściej zastosowanie jako element zabezpieczający układy elektroniczne, a także prostowniki w obwodach dużej częstotliwości - w zasilaczach impulsowych, falownikach czy przetwornicach napięcia. Ich wykorzystanie pozwoliło na miniaturyzację tych urządzeń i osiągnięcie dużej sprawności (do 90%). Dioda Schottky'ego wykorzystywana bywa także w układach cyfrowych, gdzie jej wysoka szybkość przełączania jest szczególnie istotna.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt