Pavel Kroupka 06.11.2019

Dioda wsteczna

Dioda wsteczna

Dioda wsteczna (zwrotna) - dioda półprzewodnikowa, która ma lepszą przewodność przy niskiej polaryzacji zaporowej (zwykle -0,1 -0,6 V) niż przy polaryzacji w kierunku przewodzenia. W kierunku zaporowym następuje silne przewodzenie przy bardzo niskich napięciach. Podczas polaryzacji w kierunku przewodzenia dioda wsteczna pracuje jak standardowa dioda ze złączem p-n. Dioda tego typu może więc pracować w obu kierunkach.

Budowa

Diody tego rodzaju zbliżone są konstrukcyjnie do diod tunelowych. Prąd wsteczny w takiej diodzie jest tunelowany. Posiadają jednak słabiej domieszkowane złącze, przez co znika specyficzny dla diody tunelowej punkt szczytowy (obszar ujemnego oporu).

Zastosowanie

Dioda wstecznaZe względu na swoje właściwości oraz niską pojemność i brak efektu przechowywania ładunku, wykorzystywana bywa w układach detekcji i mieszania sygnałów. Może być też stosowana w układach przełączeniowych oraz do prostowania słabych sygnałów o niewielkich amplitudach szczytowych - wykorzystana jest tu polaryzacja w kierunku zaporowym; polaryzacja w kierunku przewodzenia blokuje przepływ niewielkich sygnałów.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt