Dioda wsteczna

0
845

Dioda wsteczna (zwrotna) – dioda półprzewodnikowa, która ma lepszą przewodność przy niskiej polaryzacji zaporowej (zwykle -0,1 -0,6 V) niż przy polaryzacji w kierunku przewodzenia. W kierunku zaporowym następuje silne przewodzenie przy bardzo niskich napięciach. Podczas polaryzacji w kierunku przewodzenia dioda wsteczna pracuje jak standardowa dioda ze złączem p-n. Dioda tego typu może więc pracować w obu kierunkach.

Budowa

Diody tego rodzaju zbliżone są konstrukcyjnie do diod tunelowych. Prąd wsteczny w takiej diodzie jest tunelowany. Posiadają jednak słabiej domieszkowane złącze, przez co znika specyficzny dla diody tunelowej punkt szczytowy (obszar ujemnego oporu).

Zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości oraz niską pojemność i brak efektu przechowywania ładunku, wykorzystywana bywa w układach detekcji i mieszania sygnałów. Może być też stosowana w układach przełączeniowych oraz do prostowania słabych sygnałów o niewielkich amplitudach szczytowych – wykorzystana jest tu polaryzacja w kierunku zaporowym; polaryzacja w kierunku przewodzenia blokuje przepływ niewielkich sygnałów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments