Pavel Kroupka 25.04.2020
EPROM

EPROM (Erasable Programmable ROM) - rodzaj programowalnej i dającej się wymazać pamięci ROM budowanej w formie układu scalonego. 

Budowa i zasada działania

Struktura pamięci składa się z tranzystorów MOS z dwiema bramkami: sterującą i pamiętającą (pływającą), która jest odizolowana od układu. Programowanie odbywa się w programatorach. Polega na przebiciu odpowiednio wysokim napięciem warstwy izolacyjnej bramki pamiętającej i podaniu określonego ładunku. Obecność ładunku powoduje zatkanie tranzystora (brak przewodzenia między źródłem a drenem). Wartość “1” to niedostateczna liczba elektronów ładunku aby zablokować tranzystor, “0” jest odczytywane gdy ładunek jest wystarczający do zatkania tranzystora.

Kasowanie zawartości komórki związane jest z odprowadzeniem ładunku i wymaga naświetlania jej struktury światłem ultrafioletowym. W tym celu w obudowach pamięci tego rodzaju umieszcza się okienko kwarcowe przepuszczające promieniowanie ultrafioletowe. W wyniku działania promieni UV następuje jonizacja krzemowego izolatora i uwolnienie ładunków zgromadzonych w bramkach.

Upływający czas oraz każdy proces kasowania degeneruje materiał pamięci. Dlatego pamięci tego rodzaju przechowują ładunek przez około 10 lat, lub dają możliwość wykonania kilku tysięcy cykli zapisu. Odczyt może następować dowolną ilość razy. Kasowanie pamięci usuwa oczywiście informację ze wszystkich komórek. Aby nie doprowadzić do przypadkowego wymazania zawartości pamięci, EPROM-u nie należy wystawiać na działanie światła słonecznego, które zawiera promieniowanie ultrafioletowe (okienko musi być zasłonięte).

Zastosowanie

EPROM służy do magazynowania niewielkich ilości danych, do których dostęp musi być możliwy także po wyłączeniu zasilania, np. zapisu programów w systemach mikroprocesorowych. W starszych modelach płyt głównych pamięć ta wykorzystywana była także do zapisu BIOS-u płyty. EPROM są obecnie wypierane przez pamięci typu Flash.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt