Pavel Kroupka 13.12.2019

Lampa o fali bieżącej (LFB)

Lampa o fali bieżącej (LFB)

Lampa o fali bieżącej (LFB) – generacyjna lub wzmacniająca lampa mikrofalowa małej i średniej mocy posiadająca spiralną linię opóźniającą. LFB należy do rodziny elementów pracujących w oparciu o wiązkę liniową. 

Budowa

LFB posiada charakterystyczny obwód generujący pole elektryczne oddziałujący na całą długość wiązki elektronów. Obwód ten służy także do odbierania energii wiązki elektronowej.  To dzięki niemu uzyskuje się odpowiednie wzmocnienie sygnału. LFB nie posiada pól rezonansowych - jej działanie opiera się na ogniskowaniu wiązki za pomocą stałego pola magnetycznego. 

Równolegle ze strumieniem elektronów emitowanych przez wyrzutnię elektronową, wzdłuż linii opóźniającej rozchodzi się fala elektromagnetyczna. Wiązka elektronów oddziałująca wzajemnie z falą jest ogniskowana za pomocą elektromagnesów lub magnesów stałych. Całość zamknięta jest w próżniowej szklanej lub metalowej rurce. Elektrony wystrzelone przez działo elektronowe poruszają się w kierunku kolektora wewnątrz spirali z równomiernie nawiniętego przewodnika. Ponieważ to oddziaływanie ma charakter ciągły i sumujący, amplituda sygnału narasta wzdłuż spirali. Wzajemne oddziaływanie elektronów oraz fali elektromagnetycznej w linii opóźniającej powoduje, że elektrony są na przemian hamowane i przyspieszane. Wpływa to na zmianę gęstości elektronów. Cząstki są grupowane w “paczki”, co w konsekwencji wywołuje wzmocnienie ich strumienia. Obwód zakończony jest dodatnim kolektorem ostatecznie przyspieszającym wiązkę oraz wychwytującym elektrony. 

Zastosowanie

Lampy tego rodzaju charakteryzują się bardzo dużym wzmocnieniem oraz szerokim pasmem częstotliwości wzmacnianych sygnałów. Stosowane były w stopniach wejściowych odbiorników radiolokacyjnych. Obecnie, wyparte przez elementy półprzewodnikowe, zastosowanie znajdują jeszcze w nadajnikach radarowych.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt