Pavel Kroupka 22.10.2019

Mostek Graetza

Mostek Graetza

Mostek Graetza - układ służący do zmiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku. Zbudowany z czterech diod prostowniczych prostujący prąd przy wykorzystaniu obu połówek napięcia przemiennego (prostownik dwupołówkowy), połączonych w taki sposób aby na wyjściu prąd płynął zawsze w jednym kierunku.

Mostek Graetza - napicie wejściowe/wyjściowe Mostek Graetza - układ służący do zmiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku. Zbudowany z czterech diod prostowniczych prostujący prąd przy wykorzystaniu obu połówek napięcia przemiennego (prostownik dwupołówkowy), połączonych w taki sposób aby na wyjściu prąd płynął zawsze w jednym kierunku.

Zasada działania

Przy polaryzacji w kierunku przewodzenia pracuje zawsze jedna para diod (druga para pracuje w kierunku zaporowym). Przy zmianie kierunku prądu wejściowego pary diod zamieniają się rolami.

Budowa

Mostek jest czwórnikiem – posiada dwa wyprowadzenia wejściowe (napięcie przemienne) oraz dwa wyprowadzenia wyjściowe. Może być konstruowany w postaci scalonej lub składać się z niezależnych diod. Obecnie produkowany jest na krzemowych diodach półprzewodnikowych, które praktycznie zastąpiły wykorzystywane wcześniej diody germanowe czy prostowniki selenowe. 

Mostek Graetza

Zastosowanie

Mostek Graetza znaleźć można głównie w zasilaczach przetwarzających prąd przemienny na prąd stały.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt