Pavel Kroupka 12.05.2020
NVRAM

NVRAM - Rodzaj nieulotnej pamięci RAM o swobodnym dostępie  (non-volatile random-access memory). Termin “nieulotna” oznacza, iż jej zawartość nie znika po odłączeniu zasilania (w przeciwieństwie do DRAM czy SRAM). W jednej ze swych form NVRAM jest zasilaną bateryjnie pamięcią typu SRAM.

Historycznie do tego rodzaju pamięci można zaliczyć wczesne pamięci ferrytowe. Obecnie trwają prace nad budową NVRAM z wykorzystaniem cienkiej warstwy ferroelektrycznej (cyrkonian-tytanian ołowiu) posiadającej właściwość zmiany biegunowości w polu elektrycznym, tworząc w ten sposób przełącznik binarny (FRAM), a także magnetooporowej pamięci z wykorzystaniem efektu tunelowego złącza magnetycznego (MRAM). Trwają także eksperymenty z wykorzystaniem zjawiska zmiany fazy nośnika (owonik) opartego na materiale krystalicznym (PRAM) oraz badania nad zastosowaniem technologii nanorurek węglowych (NRAM, Nano-RAM). Ciekawym pomysłem jest też pamięć Millipede zaprojektowana przez IBM - system mikroelektromechaniczny wykorzystujący specjalne igły do zapisywana i odczytywana informacji (mechanicznie wykonane wgłębienia) na polimerowym podłożu.

Obecnie w roli pamięci NVRAM występuje flash i EEPROM. Problematyczna jest tu jednak ograniczoność cykli zapisu tego typu pamięci, duża moc potrzebna do realizacji takiego procesu, wymóg zapisu blokowego, a także różnice w prędkości zapisu i odczytu wynikające z zastosowanych technologii.

Zastosowania

NVRAM wykorzystywana jest w systemach komputerowych do przechowywania ustawień konfiguracyjnych urządzenia i innych danych, które nie powinny znikać po wyłączeniu zasilania (np. rozdzielczość wyświetlacza, poziom głośności, strefa czasowa, informacja o dysku rozruchowym), wpływając tym samym na przyspieszenie działania całego systemu. NVRAM występuje także w monitorach, drukarkach, samochodach i innych urządzeniach wymagających zapamiętania określonych ustawień.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt