Oscyloskop

0
461

Oscyloskop – elektroniczny przyrząd pomiarowy służący do badania przebiegów i zależności pomiędzy różnymi wielkościami elektrycznymi, bądź reprezentowanymi w postaci elektrycznej. Oscyloskop pozwala na obserwację kształtu i pomiar parametrów sygnałów zmiennych. Mówiąc inaczej, jest przyrządem pomiarowym służącym do wizualnego przedstawiania parametrów w funkcji czasu – przedstawienie odbywa się na ekranie w formie wykresu przebiegu w dwuwymiarowym układzie współrzędnych. Niegdyś zadaniem oscyloskopów analogowych był pomiar sygnałów okresowych. Obecnie dzięki przyrządom cyfrowym możliwa jest także obserwacja zdarzeń losowych, czy pojedynczych impulsów.

Działanie 

Oscyloskopy analogowe budowane były w oparciu o lampę oscyloskopową. W oscyloskopach tego rodzaju wzmocniony uprzednio przebieg steruje w płaszczyźnie wertykalnej plamką świetlną, zaś horyzontalnie plamka jest sterowana generatorem podstawy czasu (uzyskujemy obraz zmian sygnału w czasie), albo z sygnału odniesienia (obrazowanie zależności dwóch przebiegów). W celu stałego wyświetlania przebiegu na ekranie musiał być on podawany cyklicznie, i dlatego do takich właśnie przebiegów prądu zmiennego był on najczęściej używany. Wyjątkiem są oscyloskopy z tzw. “lampą pamiętającą” (inaczej z “długą poświatą”) – w przyrządach tych możliwe jest “zapamiętanie” i sfotografowanie przebiegu na ekranie dzięki wykorzystaniu zjawiska wtórnej emisji elektronów. Powstanie oscyloskopów cyfrowych umożliwiło pamiętanie przebiegów i odtwarzanie ich nawet po wygaśnięciu przebiegu sygnału. Zastosowanie pamięci układów i przetworników analogowo-cyfrowych w tego rodzaju przyrządach wyeliminowało lampę i zastąpiło ją wyświetlaczami LCD.

Rodzaje

Trzy podstawowe rodzaje:

  • uniwersalne z odchylaniem ciągłym i wyzwalanym
  • z odchylaniem ciągłym lub okresowym
  • bardzo dużej częstotliwości

Ze względu na sposób pomiaru oscyloskopy analogowe dzieli się na:

  • oscyloskop jednostrumieniowy – sygnały z zakresu 0 Hz do około 3 GHz
  • oscyloskop dwustrumieniowy – jednoczesne badanie dwóch sygnałów (dwa strumienie elektronów, jeden generator podstawy czasu)
  • oscyloskop stroboskopowy (próbkujący) – z badanego przebiegu pobiera próbki przesunięte w czasie (stosowany do badania przebiegów powtarzalnych)
  • oscyloskop z pamięcią – pomiar sygnałów nieokresowych

W zależności od zastosowanej technologii:

  • oscyloskopy analogowe z lampą oscyloskopową – obraz generowany jest w wyniku oddziaływania badanych przebiegów na układ odchylający wiązkę elektronów.
  • oscyloskopy cyfrowe z monitorem – obraz wygenerowany przez układ procesora na podstawie przetworzonych cyfrowo sygnałów wejściowych.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments