Pavel Kroupka 07.05.2020

Pamięć statyczna - SRAM

Pamięć statyczna - SRAM

Pamięć statyczna RAM (Static Random Access Memory) - rodzaj ulotnej pamięci półprzewodnikowej. “Ulotna” oznacza, iż pamięć tego rodzaju przechowuje bity informacji jedynie przy włączonym zasilaniu (duże zużycie energii).

Budowa

Typowa komórka SRAM
Typowa komórka SRAM

Bity informacji przechowywane są w komórkach. Typowa komórka SRAM zbudowana jest z czterech tranzystorów MOSFET w układzie przerzutnika (dwustabilnego) oraz dwóch w obwodzie sterującym zapisem i odczytem. Taki układ posiada dużą szybkość działania i nie wymaga odświeżania (w przeciwieństwie do DRAM), stąd określenie "statyczna". Bity informacyjne zapamiętywane są w przerzutnikach - są tam obecne do momentu pojawienia się kolejnego bitu informacji (lub odcięcia zasilania). Struktura pamięci SRAM zbudowana jest z kolumn i wierszy, które określane są terminem matryca pamięci. Adresowanie komórki pamięci odbywa się przez wybór wiersza, w którym znajduje się dana komórka. Uaktywnione zostają wówczas wszystkie komórki w danym wierszu (linia słowa). Odczyt odpowiedniej kolumny daje dostęp do konkretnego bitu matrycy.

Zastosowanie

SRAM wykorzystywana jest jako pamięć podręczna (cache) buforująca dane wymieniane np. pomiędzy procesorem a pamięcią operacyjną.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt