Pavel Kroupka 21.11.2019
Radiator

Radiator - element odprowadzający ciepło do otoczenia z układu lub podzespołu, z którym pozostaje w fizycznym kontakcie. Radiatory posiadają specjalną formę w postaci prętów lub żeber zwiększającą ich powierzchnię w celu maksymalizacji odprowadzanego na zewnątrz ciepła. RadiatorProdukowane są z materiałów dobrze przewodzących ciepło, najczęściej z miedzi lub aluminium. Stosowane są powszechnie w obwodach elektronicznych do chłodzenia podzespołów wydzielających duże ilości energii cieplnej podczas swojej pracy.

RadiatorSkuteczność radiatora związana jest z możliwością swobodnego unoszenia ciepła (konwekcja) - bardzo istotne jest zatem jego odpowiednie wkomponowanie w architekturę urządzenia (swobodny przepływ powietrza, kratki wentylacyjne). W celu intensyfikacji jego działania wykorzystuje się szczelny docisk radiatora do powierzchni chłodzonego elementu z wypełnieniem ewentualnej szczeliny specjalną pastą termoprzewodzącą. Dalszy wzrost jego skuteczności uzyskuje się przez wymuszony obieg powietrza, który zapewnia zastosowany w układzie chłodzenia wentylator (chłodzenie aktywne). W przypadku podzespołów wymagających wyjątkowo intensywnego chłodzenia stosuje się dodatkowy obieg odprowadzania energii cieplnej z radiatora za pomocą cieczy. 

RadiatorZastosowanie

Radiatory wykorzystywane są do chłodzenie procesorów i układów graficznych komputerów czy innych urządzeń zawierających jednostki obliczeniowe, we wzmacniaczach i urządzeniach chłodniczych, a także w różnego rodzaju sprzętach mechanicznych, np w silnikach.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt