Pavel Kroupka 03.06.2020
SDRAM

SDRAM (synchronous dynamic random-access memory) - rodzaj pamięci należący do rodziny DRAM (RAM) wyróżniający się synchronicznym trybem pracy z magistralą systemową (komunikacja między chipsetem i pamięcią przebiega z częstotliwością systemową). Ten sposób działania był nowością w stosunku do pamięci EDO oraz FPM, które cechował tryb asynchroniczny - moduły pamięci taktowane były wewnętrznym zegarem, ograniczającym znacznie ich wydajność. Gdy częstotliwość magistrali nie była dopasowana do pamięci konieczne było bowiem oczekiwanie na synchronizację. Tę przypadłość wyeliminowano dzięki SDRAM, znacznie przyspieszając działanie pamięci i całego systemu.

Po wprowadzeniu nowszych pamięci DDR SDRAM, dla odróżnienia starszej generacji układów wprowadzono nazwę SDR SDRAM.

Technologia

Synchroniczność SDRAM związana była z techniką przeplotu i przesyłu pakietowego. Możliwość niezależnego wykonywania operacji zapisu i odczytu związana jest tu z jednoczesną aktywacją dwóch bloków (banków) pamięci. Przesył pakietowy pozwalał na transfer danych z określonej liczby komórek sąsiadujących z odczytywaną aktualnie lokacją. Dane te były przechowywane w pamięci cache i wykorzystywane w trakcie następnych operacji (dostęp do pamięci cache jest znacznie szybszy).

Uproszczona została także procedura adresowanie komórki pamięci. Po wydaniu przez chipset polecenie dostępu (adres kolumny i wiersza) wszystkie pozostałe działania prowadzone są przez układy sterujące pamięci. 

Wydajność

W trybie seryjnym SDRAM pracują z synchronizacją 5-1-1-1. Zainicjowanie trybu wymaga pięciu cykli, w trybie pakietowym transmisja odbywa się cykl po cyklu (dane udostępnianie są wraz z każdym cyklem, na co pozwala przedstawiony wyżej mechanizm “potokowania”). W porównaniu do schematu pracy pamięci EDO (5-2-2-2) i FPM (5-3-3-3) liczba cykli trybu uległa dalszemu zmniejszeniu. 

Pierwsze moduły SDRAM pojawiły się w sprzedaży w 1997 roku, jako następca pamięci typu FPM (wydajność 230 MB/s) oraz EDO (400 MB/s). Wzrost prędkości działania w przypadku modułów pierwszej generacji SDRAM był znaczący - dla magistrali 64-bitowej (PC-66) i częstotliwości 66 MHz transfer danych jest na poziomie 533 Mb\s, dla modułów 100 MHz (PC-100) przepustowość osiąga 800 Mb\s, a dla 133 MHz (PC-133) nieco ponad 1 Gb\s.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt