Pavel Kroupka 22.06.2020
SGRAM

SGRAM (Synchronous Graphics RAM). Odmiana SDRAM do zastosowań graficznych. Synchronizowany zegarem rodzaj pamięci operacyjnej (RAM) stosowany w układach graficznych, charakteryzujący się możliwością szybkiej zmiany zawartości pamięci przy możliwości jednoczesnego zapisu i odczytu przechowywanych informacji. 

Układy SGRAM pozwalają na wydajną obsługę wyświetlanego obrazu, co jest szczególnie istotne podczas pracy kart graficznych, opracowujących wiele ramek obrazu w ciągu sekundy - każda zmiana wymaga bowiem przeładowania danych znajdujących się w pamięci układu graficznego.

Częstotliwość działania tego rodzaju pamięci może być zsynchronizowana z częstotliwością szyny procesora, co jest szczególnie istotne podczas współpracy tego rodzaju układów z bardzo szybko taktowanym procesorem. 

Budowa

W przeciwieństwie do VRAM, SGRAM jest jednoportowy. Został jednak przystosowany do jednoczesnej pracy dwukierunkowej (zapis/odczyt), symulując dwuportowy sposób komunikacji charakterystyczny dla innych technologii pamięci wideo. 

Pamięci SGRAM zbudowane są z dwóch niezależnych banków pamięci z jednoczesnym dostępem i korzystają z technologii potokowego przetwarzania bitów informacji.

Zastosowanie

SGRAM działają z dużą prędkością, dzięki czemu nadają się do obróbki grafiki 3D i gier komputerowych.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt