Pavel Kroupka 24.06.2020
VCM SDRAM

VCM SDRAM (Virtual Channel Memory SDRAM) - moduł pamięci SDRAM opracowany przez firmę NEC i zaoferowany bez opłat licencyjnych w formie otwartego standardu. VCM jest kompatybilny z modułem SDRAM, jednak chipset musi być przystosowany do obsługi tego rodzaju pamięci. Pamięć tego typu oferuje wzrost wydajności w porównaniu do tradycyjnych modułów SDRAM. Kilkuprocentowe przyspieszenie działania pamięci związane jest z zastosowaniem dodatkowych buforów (ulokowanych w 16 kanałach), które zbudowane są w technologii pamięci typu SRAM. Z buforów mogą korzystać urządzenia uprawnione typu Memory Master, co likwiduje problemy związane z jednoczesnym odwoływaniem do pamięci operacyjnej kilku tego typu urządzeń.

Takie rozwiązanie pozwala na równoległe korzystanie z pamięci operacyjnej np. przez kontroler magistrali AGP i kontroler dysku twardego, co stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż poszczególne podzespoły mogą odwoływać się do pamięci nie generując kolejnych cykli oczekiwania i podnosząc stopień wydajności systemu. Pamięć VCM odpowiednio zarządza odwołaniami nie dopuszczając zatem do powstania zatorów i przestojów.

Kanały pamięciowe znajdują się między interfejsem wejścia/wyjścia i matrycą pamięci. Bufor każdego kanału składa się z 1024 bitów. Fizycznie jest pamięcią SRAM, której działanie nie wymaga odświeżania. Bufor taki odpowiada za przechowanie adresu i rodzaju operacji w przypadku zgłoszenia jednoczesnego dostępu do pamięci. Dzięki możliwości przechowania określonej liczby danych moduł pamięci może przystępować do kolejnych operacji w trakcie wykonywania aktualnego cykl pracy.

Układy pamięciowe tego rodzaju są produkowane w wersjach taktowanych z częstotliwością 100 i 133 MHz i umieszczane w konwencjonalnych 168-stykowych modułach DIMM.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt