Zuzanna Patkowska 05.08.2020

Kosmiczna mapa Polski

Kosmiczna mapa Polski

Mamy sierpień, a więc okres wakacyjny rozpoczął się na dobre. Jednocześnie ostatnio dochodzą nas słuchy o kolejnych wielkich przedsięwzięciach w zakresie podboju kosmosu, dlatego warto byłoby połączyć ze sobą te dwa zagadnienia. Jako że przestrzeń kosmiczna jest źródłem żywego zainteresowania naszej redakcji, chcielibyśmy przedstawić naszym Czytelnikom siedem związanych z kosmosem miejsc w Polsce. Pozycje na tej liście będą iść od północy aż na południe naszego kraju i będą obejmować zarówno małe miejscowości, jak i główne polskie miasta.

Polska Agencja Kosmiczna – POLSA (Gdańsk)

Polska Agencja Kosmiczna

POLSA to jedna z wielu agencji kosmicznych wchodzących w skład Europejskiej Agencji Kosmicznej, ESA (te i inne agencje kosmiczne z różnych krajów omawialiśmy swego czasu w tym artykule).

Siedziba POLSA znajduje się w Gdańsku, przy ulicy Trzy Lipy 3, w Budynku C Gdańskiego Parku Naukowo-Technicznego. Misją POLSA jest współpraca z innymi agencjami kosmicznymi, dbanie o obronność i bezpieczeństwo polskich obywateli, ułatwienie administracji rządowej i pozarządowej korzystania z danych satelitarnych, rozwój polskiego przemysłu kosmicznego, wspieranie polskich badań kosmosu i edukacja astronomiczna. Dlatego właśnie POLSA informuje o polskim wkładzie w eksplorację kosmosu i organizuje wykłady, wydarzenia i konkursy o tematyce kosmicznej.

Siedziby POLSA nie można zwiedzać, niemniej jednak – jak przy większości instytucji rządowych – można wybrać się tam w określonych godzinach (7:30-15:30).

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce (Łeba)

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce

W Łebie, w osadzonym o 3,5 km od dzielnicy Rąbka, Słowińskim Parku Narodowym znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet. Upamiętnia ono założony w 1940 roku poligon, na którym hitlerowcy przeprowadzali testy rakiet przeciwlotniczych Rheintochter i Rheinbote; i który po wojnie przejęła armia radziecka. Z kosmosem poligon był związany w latach siedemdziesiątych, kiedy to działała na nim Stacja Sondażu Rakietowego Łeba, gdzie testowano rakiety meteorologiczne METEOR mające na celu badanie górnych warstw atmosfery.

Obecnie na terenie poligonu w Rąbce znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet, w którym można oglądać nie tylko rakiety z okresów drugiej wojny światowej i PRL-u, lecz także bunkier dowodzenia, lej wyrzutni (na którym widać ślady po chłodziwie), fundamenty stacji radiolokacyjnych i hali montażowej, oraz wieża widokowa. Zwiedzanie trwa mniej więcej trzydzieści minut i dostępna jest wycieczka z przewodnikiem. Wejście do muzeum kosztuje 14 zł (bilet normalny) i 12 zł (bilet ulgowy), a na sam obiekt można dostać się, na przykład, meleksem albo statkiem wycieczkowym.

Centrum Popularyzacji Kosmosu (Toruń)

Centrum Popularyzacji KosmosuTo oczywiste, że Toruń – miejsce tak silnie związane z Mikołajem Kopernikiem – będzie miało atrakcje powiązane z astronomią. Poza domem sławnego astronoma oraz zegarem astronomicznym w Dolinie Marzeń, w stolicy pierników znajduje się Planetarium imienia Władysława Dziewulskiego, będące częścią Centrum Popularyzacji Kosmosu i znajdujące się na ulicy Franciszkańskiej 15-21.

Wyposażone jest w projektor gwiazd firmy Zeiss, który na kopule o średnicy 15 m odtwarza wiernie niebo z dowolnego czasu i miejsca na Ziemi (z uwzględnieniem zodiaku, układu gwiazdozbiorów, faz Księżyca i zaćmień). Ponadto w planetarium prowadzone są seanse astronomiczne o budowie Wszechświata, najbardziej popularnych gwiazdozbiorach na niebie, oraz tajemnicach planet i galaktyk. Wiele z owych seansów dostępne jest w różnych językach: angielskim, rosyjskim, hiszpańskim i niemieckim.

Poza planetarium Centrum Popularyzacji Kosmosu posiada również Geodium – interaktywną salę, w której znajduje się globus o średnicy 2,15 m, oraz modele wulkanu, oceanu i lodowca – wszystkie umożliwiające zrozumienie pewnych zjawisk geologicznych i astronomicznych. W Centrum jest też BazaMARS#17, gdzie zwiedzający mają za zadanie wykonać pewne określone czynności – monitorowanie stanu bazy, badanie próbek z „Czerwonej Planety”, gospodarowanie energią oraz usuwanie drobnych awarii. Centrum Popularyzacji Kosmosu organizuje również wydarzenia online.

Wizytę w Centrum Popularyzacji Kosmosu można sobie zarezerwować na stronie internetowej.

Planetarium w Centrum Nauki Kopernik (Warszawa)

Planetarium w Centrum Nauki KopernikCentrum Nauki Kopernik na ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 20 to jedna z najbardziej nowoczesnych i ambitnych placówek popularyzujących naukę w Polsce. Znajdują się tam laboratoria dla zwiedzających i wystawy mające na celu przybliżyć działanie pewnych zjawisk naukowych. Jednym z najważniejszych obiektów w Centrum Nauki Kopernik jest Planetarium, w którym organizowane są regularnie spotkania z naukowcami, koncerty oraz pokazy filmowe, laserowe i muzyczne.

Znajdujący się tuż przy Wiśle budynek Planetarium ma przypominać głaz narzutowy. Kopuła wewnątrz posiada zawieszony nad widownią na ogromnych łańcuchach sferyczny ekran o średnicy 16 m i wadze 3 ton. Pokazy wyświetlane są z projektora Megastar IIA oraz sześciu rzutników cyfrowych. Projektor jest w stanie wyświetlić kilkanaście milionów punktów świetlnych, imitujących gwiazdy. Planetarium posiada również własne studio produkcyjne, co oznacza, że wiele pokazów to autorskie projekty animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Tak jak w przypadku Centrum Popularyzacji Kosmosu, bilety na pokazy w planetarium Centrum Nauki Kopernik można sobie zarezerwować na stronie internetowej.

Kino Sferyczne w Centrum Nauki i Techniki EC1 (Łódź)

Kino Sferyczne w Centrum Nauki i Techniki EC1Otwarte 7 stycznia 2018 roku w miejscu dawnej Elektrowni Łódzkiej przy ulicy Targowej 1/3 Centrum Nauki i Techniki EC1 mieści w sobie trzy stałe, interaktywne wystawy o tematyce naukowej – „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji” oraz „Mikroświat – makroświat”.

Częścią tego ostatniego jest znajdujące się wewnątrz srebrzystej kuli Kino Sferyczne. Seanse, które odbywają się w nim i których tematyką jest kosmos, są integralną częścią wystawy „Mikroświat – makroświat”. Są to projekcje zarówno w 3D i 2D (aczkolwiek ostatnio prowadzone są tylko seanse 2D).

Ponieważ projekcje w Kinie Sferycznym są częścią wystawy, aby móc z nich skorzystać potrzebny jest – poza biletem kinowym kosztującym od 6 do 10 zł – bilet wstępu do Centrum Nauki i Techniki EC1. Trzeba się też zapoznać z wymogami bezpieczeństwa, oglądając specjalny film edukacyjny. Bilety można kupić zarówno drogą internetową, jak i na miejscu.

Pomnik UFO w Emilcinie (Emilcin)

Pomnik UFO w EmilcinieTym razem mamy coś dla miłośników zjawisk paranormalnych.

Położona w powiecie opolskim, w województwie lubelskim wieś Emilcin była w 1978 roku miejscem osobliwego wydarzenia. Rolnik Jan Wolski zeznał, że 10 maja, wracając na wozie z bryczką do domu, ujrzał dwie osobliwe postaci o skośnych oczach i oliwkowozielonej skórze, które wskoczyły na jego wóz i pojechały nim aż do polany, gdzie znajdował się statek kosmiczny. Wolski został zabrany na statek, tam przeprowadzono na nim badania, ale przez większość pobytu kosmici byli dla przybysza mili i uprzejmi. Po rozstaniu się z kosmitami, rolnik opowiedział o całym zajściu żonie i synom, po czym wkrótce wraz z rodziną i sąsiadami udał się ponownie na polanę. Statku, oczywiście, już nie było, jednak pozostały ślady świadczące o tym, że mógł tam być. Z czasem historia ta obiegła całą Polskę i do dzisiaj pozostaje jedną z najbardziej znanych opowieści o UFO w naszym kraju, również za sprawą ufologa z Łodzi Zbigniewa Blani-Bolnara.

Obojętnie jednak czy zajście miało miejsce, czy nie, warto wybrać się do Emilcina, albowiem w 2005 roku Fundacja Nautilus postawiła w centrum wsi pomnik UFO na pamiątkę słynnego wydarzenia. Do Emilcina można dostać się pociągiem z Lublina.

Habitat Lunares (Piła)

Habitat LunaresLunares to habitat symulujący misje załogowe na Marsie i Księżycu. Został zbudowany w 2017 roku, we współpracy z firmą Space Garden, znajduje się w Pile i jest jedynym tego typu obiektem w Europie. Jego celem jest – tak jak przy innych habitatach – badanie wpływu długotrwałej izolacji na psychikę załogi, ale przeprowadzane są tam również testy nowoczesnej technologii. Prowadzone są tam trzy programy badawcze: Arka Noego (mająca na celu wytworzenie samowystarczalnych biosystemów, które w kosmosie stanowiłyby źródło żywności, tkanin, paliwa i komponentów konstrukcji budowlanych), Healing Space (badania nad zdrowiem astronautów w przestrzeni kosmicznej i ich późniejszą rehabilitacją) i PUMA-1 (czyli budowa Protective Universal Modular Armor-1, skafandra, który byłby wykorzystywany w misjach marsjańskich i księżycowych).

Ponadto, kiedy nie prowadzone są tam misje badawcze, Lunares organizuje warsztaty dla studentów, wycieczki edukacyjne dla szkół oraz specjalne szkolenia dla pracowników firm, mające na celu ćwiczyć działania zespołowe.

Oczywiście Polska skrywa wiele sekretów związanych z kosmosem (samych obserwatoriów jest w naszym kraju multum), toteż zachęcamy naszych Czytelników do tego, aby dzielili się informacjami o atrakcjach ze swoich rodzinnych miejscowości, które można zamieścić na kosmicznej mapie Polski.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt