Zuzanna Patkowska 11.09.2020

Kosmos-577 - Stacje Orbitalne Wczoraj i Dziś

Kosmos-577 - Stacje Orbitalne Wczoraj i Dziś
Niedoszła załoga Sojuza 12, który miał polecieć na stację kosmiczną, nazwaną później Kosmosem-577
Niedoszła załoga Sojuza 12, który miał polecieć na stację kosmiczną, nazwaną później Kosmosem-577

Trzeci Salut, oznaczony jako DOS-3, miał trafić na orbitę 11 maja 1973 roku, trzy dni przed planowanym wylotem amerykańskiego Skylaba. Planowano też, że pierwszą misję załogową na nowym DOS-ie odbędzie Sojuz 12 z dowódcą Aleksiejem Archipowiczem i inżynierem Walerym Nikołajewiczem na pokładzie.

Niestety, nie można znaleźć na temat tego trzeciego Saluta zbyt wiele informacji. Wiadomo, że ważył 19,400 kg, ale źródła milczą na temat jego rozmiarów, sprzętu czy zadań. Rosjanie nawet nie nazywali jej Salut 3, chociaż taka była na początku ich intencja.

Niedoszły Salut 3 wystrzelony został 11 maja 1973 roku z kosmodromu Bajkonur, dwadzieścia minut po północy, i tak jak jego poprzednicy, poleciał na rakiecie Proton K. Niebawem jednak pojawiły się komplikacje: doszło do awarii, z powodu której korekcyjne silniki stacji rozpoczęły przedwcześnie pracę, doprowadzając do szybkiego wyczerpania paliwa. Na domiar złego kontrola naziemna straciła kontakt ze stacją. Powszechnie uważa się, że winę za oba zdarzenia ponosi błąd w oprogramowaniu kontrolnym stacji.

Tak czy inaczej, niesprawna stacja, z którą nie było kontaktu, znalazła się na orbicie. Przebywała na niej ponad jedenaście dni, w trakcie których została zauważona przez NORAD. Tak więc oficjalnie władze ZSRR oświadczyły, że jest to satelita Kosmos-557, a nie stacja kosmiczna. Nieoficjalnie zaś zezwoliły na jego autodestrukcję.

22 maja nastąpiło wejście Kosmosu-557 w atmosferę, gdzie uległ spaleniu. Z oczywistych względów lot Sojuza 12 na stację został odwołany, a na wystrzelenie Saluta 3 ZSRR musiał poczekać do czerwca następnego roku. A tymczasem amerykański Skylab okazał się większym sukcesem.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt