Zuzanna Patkowska 05.06.2020

Lot Perseverance na Marsa przełożony

Lot Perseverance na Marsa przełożony

Tydzień temu opisywaliśmy szczegóły misji łazika Perseverance, która miała rozpocząć się 20 lipca. Niestety, jak donosi portal Space.com, 24 czerwca NASA ogłosiła, że lot zostanie przełożony o dwa dni z powodu „problemu kontaminacji sprzętu wsparcia naziemnego”.

Problem z kontaminacją pojawił się, kiedy inżynierowie zajmowali się hermetyzacją łazika wewnątrz czubka rakiety Atlas V, która ma zawieźć Perseverance w przestrzeń kosmiczną. NASA oraz firma United Launch Alliance (ULA) postanowiły opóźnić lot do 22 lipca, aby rozwiązać problem z kontaminacją w naziemnym wsparciu.

To już drugie opóźnienie lotu Perseverance. Pierwotnie rakieta z łazikiem miała wystartować 17 lipca, ale z powodu problemów z systemem naziemnym (a konkretnie – wadliwym żurawiem) termin został przesunięty o trzy dni. Chociaż ostatecznie rakiecie i łazikowi nic nie jest, dalsze opóźnienie wywołuje na zespole z NASA i ULA dodatkową presję. Dzięki koniunkcji Ziemi i Marsa, która ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia, istnieją idealne warunki do wystrzelenia rakiety z Perseverance. Teoretycznie, jeśli dojdzie do kolejnych opóźnień, NASA będzie miała jeszcze czas do 11 sierpnia, ale jeżeli do tej pory nie uda się wystrzelić Atlasa V, na kolejną koniunkcję będzie trzeba czekać 26 miesięcy.

Dyrektor lotów NASA, Omar Baez nie wyklucza jednak, że ostatecznym terminem wylotu będzie 15 sierpnia.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt