Zuzanna Patkowska 17.07.2020

Przygotowania do kolejnej załogowej misji SpaceX

Przygotowania do kolejnej załogowej misji SpaceX

Wielkim wydarzeniem maja był komercyjny lot Boba Behnkena i Douga Hurleya na pokładzie kapsuły Crew Dragon i rakiety Falcon 9, obu zaprojektowanych przez firmę Elona Muska, SpaceX. Była to jednak misja próbna (stąd jej oznaczenie – Demo-2), natomiast już podczas transmisji z obu podejść do startu można było dowiedzieć się o tym, że jeszcze w 2020 roku planowany jest kolejny lot Crew Dragona z oznaczeniem Crew-1.

We wtorek 14 lipca, z miejscowości McGregor w Teksasie do Centrum Kosmicznego Kennedy’ego przybył wzmacniacz do rakiety Falcon 9, która zawiezie załogę Crew-1 planowanym na 30 sierpnia lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wzmacniacz był owleczony w specjalną osłonę ochronną, a teraz czeka ją okres przygotowań do startu w Cape Canaveral.

Dowódcą misji będzie porucznik komandor Victor Glover.
Dowódcą misji będzie porucznik komandor Victor Glover.

Zasadniczą różnicą między Demo-2 a Crew-1 jest to, że tym razem na pokładzie Crew Dragona będzie aż czteroosobowa załoga, w której skład wchodzą: komandor porucznik Victor J. Glover, inżynier Michael Hopkins, astrofizyk Shannon Walker oraz japoński astronauta i inżynier Soichi Noguchi. Misja Crew-1 zapoczątkuje serię sześciu misji załogowych wysłanych przez SpaceX w kosmos w ramach kontraktu z NASA z 2014, opiewającego na 2,6 milionów dolarów.

Kiedy wszystko pójdzie dobrze i Behnken i Hurley wrócą już za kilka tygodni na Ziemię, nic nie będzie stać na przeszkodzie Crew-1, aby polecieć na ISS.

Źródło - Space.com

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt