Pavel Kroupka 23.01.2020

Test bezpieczeństwa kapsuły Dragon v2

Test bezpieczeństwa kapsuły Dragon v2

19 stycznia 2020 roku SpaceX przeprowadziło test procedury ewakuacyjnej nowej wersji kapsuły załogowej Dragon v2. Próba zakończyła się sukcesem.

Przebieg testu

Test polegał na kontrolowanym odłączeniu kapsuły od wynoszącej ją w przestrzeń kosmiczną rakiety Falcon 9. Do odłączenia doszło około 90 sekund po starcie, w okresie maksymalnych obciążeń aerodynamicznych (tzw. “max Q”), najbardziej niebezpiecznej fazie wznoszenia rakiety. Kilkanaście sekund później silniki Dragon v2 doprowadziły do eksplozji rakiety, co jednak było zgodne z przewidywaniami (oba stopnie Falcona 9 były w pełni zatankowane). Najważniejsze było jednak przetrwanie kapsuły. A ta rozpoczęła lot ucieczkowy, wykorzystując silniki własne i wodując na spadochronach niecałe 9 minut po starcie. Do akcji ruszyły ekipy ratunkowe przechodząc w ten sposób szkolenie proceduralne związane z przechwyceniem załogi znajdującej się w kapsule.

 

Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon v2
Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon v2

 

Zasady bezpieczeństwa

Możliwość odłączenia pojazdu w trakcie startu rakiety jest jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa lotu załogowego. W przypadku awarii rakiety nośnej statek powinien mieć sposobność natychmiastowej ucieczki, ratując w ten sposób załogę w sytuacji zagrożenia życia. W tej kwestii NASA ustanowiła bardzo wysokie wymagania, stąd tak istotne były wyniki przeprowadzonych właśnie testów - od jego powodzenia uzależnione były dalsze działania związane z realizacją przez SpaceX załogowych lotów kosmicznych.

Właściciel SpaceX, Elon Musk, z kapsułą Dragon v2
Właściciel SpaceX, Elon Musk, z kapsułą Dragon v2

Na konferencji prasowej przedstawiciele SpaceX oraz NASA ogłosili, że gotowość do pierwszej załogowej misji osiągnięta zostanie pod koniec lutego 2020 roku.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt