Marek Kulesza 09.12.2020

Czy odtwarzacze DVD Video lub Blue Ray nadają się do słuchania płyt CD?

Czy odtwarzacze DVD Video lub Blue Ray nadają się do słuchania płyt CD?

Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem.

Oczywiście wiedziałem, że wszystkie odtwarzacze służące do cyfrowego odczytu płyt z filmami, mają także możliwość odtwarzania płyt audio.

Czyli się nadają jak najbardziej. Ale moje rozważania sięgają znacznie dalej. Bo to, że można z nich korzystać na wiele różnych sposobów wcale nie musi oznaczać, że ze wszystkim sobie radzą równie dobrze.

Zabrało sporo czasu zanim w ogóle mogłem mieć sposobność i czas, żeby się o tym przekonać „organoleptycznie”.

Co prawda kilka razy u znajomych słyszałem jak grają klocki DVD Video, w które włoży się normalną płytę CD. Tyle, że w trakcie towarzyskich spotkań na ogół chodzi o samą istotę spotkania, o rozmowy, kontakt z ludźmi. Natomiast raczej nie poświęca się tego czasu na wsłuchiwanie się i dokonywanie analiz jakości dźwięku dobiegającego z głośników. To nie ten moment, nie to miejsce i na ogół nie ta muzyka.

Od pewnego czasu, chociaż bardzo niezobowiązująco, staram się traktować zagadnienie nieco dogłębniej.

Ponieważ do serwisu z którym blisko współpracuję, trafiają co jakiś czas także odtwarzacze DVD oraz Blue Ray, proszę kolegów techników, żeby pozwolili mi posłuchać tych urządzeń. Rzecz jasna po dokonaniu napraw, konserwacji i regulacji.

Co jakiś czas, czyli niezbyt często.

Wcale nie jest tak prosto odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie.

Różnica w jakości dźwięku jest zauważalna. Ale żeby ją dostrzec trzeba wykonać kilka czynności w stosunkowo krótkich czasie. Dobrze też mieć do dyspozycji dwa lub trzy klasyczne odtwarzacze CD oraz co najmniej dwa DVD Video.

Ważne jest częste, naprzemienne podpinanie do wzmacniacza wszystkich tych źródeł. Odsłuch musi być prowadzony z udziałem jednej (tej samej) płyty CD.

Jeżeli mamy takie warunki i możliwości, i jeżeli w ogóle chce się nam tak intensywnie poeksperymentować, to po kilkunastu zmianach podłączeniowych, zaczynamy powoli wychwytywać zasadnicze różnice.

Dodam, że bardzo dużo zależy od jakości zastosowanego wzmacniacza i głośników.

Im wyższa jest ich klasa i dokładność, tym wyraźniej uwidaczniają się różnice brzmienia.

Również warto tak dobrać te klasyczne odtwarzacze CD, żeby reprezentowały możliwie najbardziej skrajne poziomy jakościowo-cenowe.

Odsłuchy

Na najtańszych zestawach dźwięk z urządzenia DVD porównywany z CD jest dosyć podobny.

Trzeba naprawdę bardzo uważnie wsłuchać się w każdy najmniejszy szczegół, żeby dostrzec drobne odstępstwa. Są one na tyle niewielkie, że naprawdę nie ma po co załamywać rąk. Jeżeli ktoś nie ma w zwyczaju uważnie śledzić pracy każdego poszczególnego instrumentu i nie obchodzi go głębokość sceny, nie powinien mieć zastrzeżeń do takiego bardzo podstawowego i uproszczonego sposobu prezentacji.

W trakcie odsłuchu prowadzonego z udziałem sprzętów zdecydowanie lepszych, należących do średniej klasy cenowej, różnice zaczynają się uwidaczniać znacznie wyraźniej.

Odtwarzacz DVD Video, przekazuje co prawda wszystkie informacje nagrane na płycie CD, ale brakuje im odpowiedniej separacji, nasycenia i przestrzeni. Dynamika jest całkiem niezła, poparta w dolnym zakresie mocnym basem. Momentami jednak odnosiłem wrażenie, że bas był zanadto poluzowany. Brak należytej kontroli w tej kategorii powoduje, że dobrze zrealizowane nagrania jazzowe z udziałem kontrabasu, wydawały się mało naturalne.

Klasyczny odtwarzacz CD radził sobie o wiele lepiej. Nie tylko górny zakres podkreślał jedynie to co najważniejsze, ale także średnica i bas były lepiej nasycone i nie odbiegały rażąco od ogólnie pojętej naturalności dźwięków. Również stereofonia i przestrzeń prezentowały znacznie wyższy poziom reprodukcji.

Największe różnice ujawniły się podczas słuchania sprzętów z górnej półki.

Przewagę w jakości dźwięku należy zdecydowanie przyznać regularnym odtwarzaczom CD.

Pod każdym względem były lepsze od urządzeń DVD Video.

O ile sama dynamika była w miarę podobna, to już dokładność wysokich tonów o wiele lepiej oddawała wszystkie niuanse słuchanej muzyki. Było dokładnie i czysto, bez epatowania zbyt dużą ilością kłujących i irytujących syknięć. Średnica o całe nieba bardziej namacalna, mięsista i dosłowna. No i bas... Znacznie lepiej kontrolowany, nawet w swoim absolutnie najniższym podzakresie. Gdzie trzeba był potężny i tłusty, ale nie rozlewał się bezsensownie po całym pomieszczeniu odsłuchowym.

Jeżeli chodzi o porównywanie odtwarzaczy CD, z tymi przeznaczonymi do standardu Blue Ray, to szczerze mówiąc werdykt jest identyczny jak w przypadku porównania CD z DVD Video.

CD wygrywa „w cuglach” obie konkurencje.

Obiegowe opinie

Kiedyś zdarzało mi się słyszeć, a nawet czytać opinie, że urządzenia DVD Video z pewnością są w stanie odtwarzać płyty CD z jakością znacznie przewyższającą tą, znaną z regularnych urządzeń dedykowanych dla standardu CD.

Tłumaczenie było dość pokrętne, ale chodziło o to, że DVD Video ma nie tylko lepsze i dokładniejsze lasery i przetworniki, ale i całą resztę elektroniki. No cóż. Nawet jeżeli w istocie tak jest, to jakość dźwięku o tym przeczy.

Podsumowanie

Podsumowując; każdy powinien kupować takie sprzęty jakie są mu potrzebne.

Jeżeli ktoś przede wszystkim chce oglądać filmy korzystając z nośników DVD Video lub Blue Ray, to siłą rzeczy musi się wyposażyć w odtwarzacze działające w tym standardzie. Jednocześnie powinien się pogodzić ze znacznie gorszym dźwiękiem, jeżeli zamierza słuchać na nich muzyki z płyt CD.

Jeżeli jednak nade wszystko cenimy dobry dźwięk płyt CD, to zdecydowanie trzeba kupić odtwarzacz CD.

Można także przecież mieć jedno i drugie, korzystając z nich naprzemiennie w zależności od potrzeby i zawsze cieszyć się możliwie najlepszą jakością bądź to obrazu i wielokanałowego systemu efektów akustycznych, bądź stereofonicznej prezentacji muzyki.

I na koniec ostatnia informacja.

Jak już wiemy, odtwarzacze DVD Video i Blue Ray potrafią odczytywać także płyty CD

Natomiast odtwarzacze CD nie są w stanie odczytać płyt nagranych w formatach DVD Video i Blue Ray.

Marek „Maro” Kulesza

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt