Pavel Kroupka 30.11.2018

Statement by Naim - historia, konstrukcja

Statement by Naim - historia, konstrukcja

Na tegorocznej wystawie Audio Video Show marka Naim zaznaczyła swoją obecność ponowną prezentacją Statement, flagowego modelu wzmacniacza, będącego urzeczywistnieniem ponad czterdziestu lat doświadczeń firmy w projektowaniu konstrukcji audio.

Naim

Początki firmy Naim sięgają roku 1969. U jej podstaw leżała idea wyrosła z pasji jednego człowieka - Julian Vereker, inżynier, audiofil i meloman, postanowił zaspokoić pragnienie możliwie najwierniejszej reprodukcji dźwięku, realizacją własnych wzmacniaczy i głośników. Oficjalne powołanie do życia firmy Naim miało miejsce w roku 1973, jej siedziba mieściła się w Salisbury, w południowej Anglii, a pierwszym produktem skierowanym na rynek konsumencki był wzmacniacz mocy NAP 200. Pierwszym przedwzmacniaczem, który opuścił fabrykę Naim był NAC 12, co miało miejsce w roku 1974, zaś pierwszy zintegrowany wzmacniacz NAIT powstał w 1983.

Obecnie w ofercie Naim znaleźć można także odtwarzacze CD. Ich pierwszym przedstawicielem był CDS, który charakteryzował się konstrukcją modułową – układ zasilający posiadał własną obudowę, a talerz dociskający płytę CD, silny magnes, pozwalający na zachowanie niskiej masy urządzenia, przy odpowiednio mocnym docisku. Dzięki tym posunięciom zminimalizowano zakłócenia oraz drgania aparatury.

W kontekście obecnego na AVS projektu Statement, należy wspomnieć o konstrukcji zaprezentowanej w 2000 roku – wzmacniaczu mocy NAP 500, którego oryginalny industrialny dizajn, później rozwijany, osiągnął swoje apogeum właśnie w postaci trzech monolitycznych wież pod nazwą Statement.

Naim obecny jest także w segmencie przetworników cyfrowo-analogowych i urządzeń streamujących, zaś najciekawszym produktem zespalającym różne światy dźwiękowej reprodukcji był NaimUniti, którego pierwszy egzemplarz opuścił fabrykę w 2009 roku. NaimUniti jest urządzeniem typu all-in-one, łączącym wzmacniacz z odtwarzaczem CD i urządzeniem do odtwarzania muzyki strumieniowej.

Statement

Statement obecny był już na poprzednich edycjach AVS, ciągle jednak stanowi on ukoronowanie myśli inżynierskiej konstruktorów Naim i, jak anonsują materiały reklamowe, szczytowy efekt ich bezkompromisowego podejścia do projektowania aparatury audio. Pomysł skonstruowania przez inżynierów Naim nowego rodzaju wzmacniacza po raz pierwszy pojawił się ponad 12 lat temu, zaś odpowiednich kształtów nabrał w 2011 roku. Celem projektu było stworzenie nowej, referencyjnej dla aparatury hi-end konstrukcji.

Projektowanie wzmacniacza rozpoczęto zupełnie od zera, eliminując wykorzystanie jakichkolwiek wcześniejszych rozwiązań. Pomocne było modelowanie 3D optymalizujące architekturę wzmacniacza. W ten sposób powstała charakterystyczna pionowa struktura urządzenia – rozwiązanie minimalizujące zakłócenia elektromagnetyczne.

Narzuciło to całemu projektowi radykalnie odmienną estetykę. Trzy monolityczne wieże, falujące formą radiatory, potężny podświetlany regulator głośności i antywibracyjne grodzie.

W skład wzmacniacza Statement wchodzi przedwzmacniacza NAC S1 i dwa monofoniczne wzmacniacze mocy NAP S1. Każdy z monobloków wykorzystuje potężny 4000 W transformator do napędzenia głośników z mocą 746 W (dla 8. ohmów). Waga każdego z monobloków to 101 kg, zaś przedwzmacniacza 61,5. Wymiary wynoszą odpowiednio 940 x 256 x 383 mm i 940 x 270 x 412 mm.

Wertykalna architektura wzmacniacza zapewnia izolację poszczególnych sekcji minimalizując niechciane wzajemne wpływy i eliminując zakłócenia. Układ zasilający umieszczono w podstawie, elektronika znalazła się powyżej. Sekcje oddzielone zostały akrylowymi tłumikami zmniejszającymi przenoszenie wibracji i drgań.

Radiatory wykonywane są z jednolitego kawałka aluminium, odpowiednio obrabianego (CNC z regulacją temperatury) w celu osiągnięcia charakterystycznego miękkiego profilu. Trzygodzinny proces nadawania formy zakończony kąpielą w oczyszczającym kwasie i następnie w elektrolitycznym płynie z czarnym barwnikiem nadającym odpowiednie wykończenie ożebrowaniu radiatora.

Statement to wyrafinowana konstrukcja – produkcja podzespołów i ręczny montaż zajmuje około miesiąca. Wykonuje to zwykle jeden pracownik, który z uwagi na niezwykle skomplikowaną architekturę wzmacniacza, może posiłkować się wyświetlaną na monitorze odpowiednią instrukcją zawierającą prawidłową kolejność realizowanych czynności. Zapewniony jest także dostęp do zgodnych z normą zmontowanych podzespołów aby móc się na nich wzorować – wszystko w celu zachowania właściwej powtarzalności produkcji. Stosowane jest także stałe uziemienie pracownika w celu przeciwdziałania gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na elektronicznych elementach montowanych wewnątrz aparatury.

Testy laboratoryjne czynią Statement pretendentem do miana najlepszego wzmacniacza na świecie, konstruktorzy zdają sobie jednak sprawę, że najważniejsze są wyniki otrzymywane w pokojach odsłuchowych. Zatem jak brzmi Statement? Cóż, każdy z melomanów, który chciałby poznać jego brzmienie musi po prostu go posłuchać. Oczywiście wrażenie jakie zrobi, za każdym razem będzie zależne w pewnym stopniu od konfiguracji, w której się zaprezentuje (głośniki, źródło). Jednak odsłuch aparatury takiej klasy zawsze będzie wydarzeniem.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt