Pavel Kroupka 16.03.2021

Black & Decker - Hardware w natarciu

Black & Decker – Hardware w natarciu

Legenda głosi, iż na pomysł usprawnienia ciężkiej i nieporęczne wiertarki (C&E Fein) wpadli podczas prac nad projektem modyfikacji Colta 45. Idąc tropem tych bojowych analogii można powiedzieć, iż wykorzystanie uchwytu pistoletowego w celu swobodnej obsługi urządzenia przez jedną osobę stanowiło strzał w dziesiątkę (nawiasem mówiąc, o tym jak blisko jest narzędziom do roli jaką pełni śmiercionośna broń można się przekonać oglądając D. Washingtona w filmie The Equalizer). 

Geneza

Wiertarki elektryczne istniały już przed rokiem 1917, kiedy swoją wersję urządzenia opatentowali Samuel Duncan Black i Alonzo Decker. Po upowszechnieniu prądu zmiennego i popularyzacji niewielkich silników elektrycznych pojawił się także sprzęt usprawniający pracę, który wykorzystywał dostępne wówczas dobrodziejstwa cywilizacji. Urządzenia te były na ogół jednak nieprzyjazne, wymagały kilkuosobowej obsługi, były niewygodne. I dopiero modyfikacja zaproponowana przez Blacka i Deckera pchnęła świat na nowe tory. Było to iście rewolucyjne przedsięwzięcie nie tylko skutkujące zmianami w sektorach zrzeszających zawodowców, ale przede wszystkim owocujące konstrukcjami wielu amatorskich wersji maszyn przemysłowych, do wykorzystania przez majsterkowiczów w domu czy w garażu. Amerykańska tradycja własnoręcznie wykonywanych napraw i remontów była tutaj doskonałym gruntem, na którym mogły wyrastać różne urządzenia przeznaczone do samodzielnych prac domowych. Pierwszym z nich była wiertarka Black & Decker.

Marka Black & Decker powstała w 1910 roku. Wspólnicy podzielili role: Decker był techniczny, Black odpowiadał za marketingową stronę przedsięwzięcia. Początki oczywiście były trudne - brak finansowania (konieczność sprzedaży prywatnego samochodu), trudności w pozyskiwaniu kontrahentów, dla których produkcja stanowiła istotę działalności na początku ich istnienia. Pomysł ręcznej wiertarki uratował firmę. Nowatorska konstrukcja półcalowej wiertarki stała się przebojem nie tylko w USA, ale także w Europie oraz Australii i Japonii. 

Pistoletowy uchwyt

Patent
Patent

 

Modyfikacją, która zmieniła warsztat pracy był pistoletowy uchwyt wyposażony w przycisk (niczym języczek spustowy). Dzięki temu mogła być obsługiwana przez jednego pracownika. Do czasu zarejestrowania patentu włącznika sprzęt na wyposażeniu posiadał na ogół dwa przyciski (do uruchamiania i zatrzymywania pracy urządzenia). Niewielka innowacja, drobiazg, który diametralnie uprościł obsługę, ale także konstrukcję tego rodzaju urządzeń.

Z dzisiejszej perspektywy sprzęt ten wydaje się nieporęczny. Sto lat temu była to jednak niezwykle nowatorska konstrukcja, której elementy w zmodyfikowanej formie przetrwały do czasów nam współczesnych: pistoletowy uchwyt z przyciskiem, chwytak wiertła (patent Arthura Jacobsa) ze specjalnym kluczykiem. Obrazu całości dopełniał zaprojektowany przez Deckera silnik zasilany prądem stałym lub przemiennym (AC/DC) nadający wiertle prędkość 1500. obrotów/minutę. 

Black, Decker i inni

Reklama
Reklama

Black i Decker zamieszczali całostronicowe reklamy w Saturday Evening Post, aby wzbudzić zainteresowanie amatorów garażowego majsterkowania. Organizowali także mobilne centra szkoleniowe - w ramach nauki sprzedaży elektronarzędzi nieznających się wówczas na rzeczy dystrybutorów.

Wojna zahamowała rozwój rynku DIY, jednak po jej zakończeniu Black i Decker szybko uruchomili pierwszą linię domowych elektronarzędzi, w tym ćwierćcalowych i półcalowych wiertarek, statywów (stojaków) do wiertarek oraz szeregu drobnych akcesoriów. Oczywiście konkurencja nie próżnowała, bowiem zapotrzebowanie na tego rodzaju wyposażenie było duże zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. I tak już w 1924 roku Arno Petersen zaprojektował własną przenośną wiertarkę o nazwie The Hole-Shooter (znowu strzeleckie odniesienia!). Warsztat Petersena przejęty został przez Milwaukee Electric Tool Company, która kontynuowała i rozwijała jego myśl techniczną (nowe mocniejsze wiertarki, wiertarki kątowe i różne warianty wiertarko-wkrętarki). W 1932 roku w Niemczech Bosch wprowadził na rynek elektropneumatyczną ręczną młotowiertarkę udarową, by w niedługim czasie pochwalić się także ofertą własnych lekkich wiertarek elektrycznych. Chociaż Bosch pod względem konstrukcyjnym był nieco w tyle za urządzeniami Black & Decker, jego sprzęt zawsze słynął z solidności i wytrzymałości. 

Reklama
Reklama

Wszędzie obecny był pistoletowy chwyt ze spustem objawiając się w całej krasie swej nagiej analogii. Przez dziesięciolecia bowiem wiertarka pojawiać się będzie także w charakterze śmiercionośnej broni lub narzędzia tortur w filmach hollywoodzkich (najczęściej niskobudżetowych). Pomijając wpływ Colta 45, wydaje się, iż pierwotna i podświadoma inspiracja pistoletowej formy ręcznej wiertarki mogła zostać zrodzona pod wpływem obecnej kulturowo idei męskości i jej siły. A to, że dzisiaj każdy profesjonalista oraz domowy majsterkowicz chwyta swą wiertarkę jak prawdziwą broń stając na froncie robót remontowych zawdzięczamy właśnie panom Black i Decker. 

 

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt