Zuzanna Patkowska 03.11.2020

Komediowe science-fiction - Science-Fiction Wyjaśnione

Komediowe science-fiction - Science-Fiction Wyjaśnione

Są takie gatunki literackie, które łatwo łączą się z innymi. Jednym z takich gatunków jest, chociażby, komedia, która towarzyszyła ludzkości w tej czy innej formie od niepamiętnych czasów – czy to jako sztuka teatralna, czy to jako obrazek satyryczny, czy to w końcu jako film parodiujący wytarte schematy. Kwestią czasu było więc, kiedy komedia połączy się z science-fiction.

Baron Munchausen jest prekursorem komediowego science-fiction.
Baron Munchausen jest prekursorem komediowego science-fiction.

Zwykle w komediowym science-fiction (zwanym też komedią sci-fi, lub komicznym science-fiction) chodzi właśnie o wyśmianie standardowych motywów występujących w tworach fantastyki naukowej – inwazji obcych, nowoczesnej technologii, podróży międzyplanetarnych i podróży w czasie. Poprzez komedięnieraz owe motywy są dekonstruowane, a na wierzch wyciąga się ich wewnętrzne absurdy.Zdarza się też, że jest to futurystyczna satyra społeczeństwa współczesnego autorowi.

The-Best-of-Henry-Kuttner-Del-ReyŚladów komediowego science-fiction można doszukać się już w niektórych powiastkach filozoficznych (Podróże Guliwera) albo w opowieściach o Baronie Münchausenie, ale oficjalnie za pierwszy utwór science-fiction pomyślany jako komedia wyśmiewająca fantastykę naukową uważa się serię opowiadań z lat czterdziestych o podróżującym w czasie drobnym oszuście nazwiskiem Pete Manx. Seria pisana była przez dwóch autorów – Henry’ego Kuttnera i Arthura K. Barnesa – którzy działali pod wspólnym pseudonimem: Kelvin Kent. Sam Kuttner pisał również inne serie komediowych opowiadań science-fiction – Gallagher, opowiadającą o pijanym wynalazcy i jego narcystycznym robocie, oraz Hogben poświęconą rodzinie mutantów. Bardziej powszechna komedia science-fiction stała się w latach pięćdziesiątych, za sprawą takich autorów jak Alfred Bester, Harry Harrison, Cyril M. Kornbluth, Frederik Pohl i Robert Sheckley. Jednym z najbardziej znanych przykładów komediowego science-fiction jest Autostopem przez Galaktykę Douglasa Adamsa, które zaczynało w 1978 roku jako słuchowisko radiowe, a potem, w latach osiemdziesiątych, było adaptowane na powieści, seriale, komiksy i widowiska sceniczne.

 
„Galaxy Quest” to jedna z wielu parodii słynnego serialu „Star Trek” i jego fanbazy.
„Galaxy Quest” to jedna z wielu parodii słynnego serialu „Star Trek” i jego fanbazy.

Poza książkami, od lat osiemdziesiątych podgatunek komediowego sci-fi ma się dobrze w kinie i telewizji, chociażby za sprawą takich seriali i filmów jak: Czerwony Karzeł, Alf, Jetsonowie, Futurama, Galaxy Quest czy Ewolucja.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt