Pavel Kroupka 09.10.2019
Hallotron

Hallotron - czujnik pola magnetycznego dokonujący pomiaru jego natężenia w oparciu o wykorzystanie  efektu Halla. Wykrywanie pola magnetycznego związane jest wykrywaniem obiektów je wytwarzających lub na nie wpływających.

Zasada działania

Efekt ten polega na wystąpieniu różnicy potencjałów w przewodniku, w którym płynie prąd elektryczny, gdy przewodnik ten znajduje się w poprzecznym do kierunku płynącego prądu polu magnetycznym.

Budowa

Hallotrony produkowane są w oparciu o materiały półprzewodnikowe charakteryzujące się wysoką ruchliwością nośników ładunku (arsenek indu, antymonek indu, tellurek rtęci), materiały lite, jak np. german oraz wykonane w technologii warstwowej (napylanie próżniowe na podłoże ceramiczne lub mikę). Ponieważ napięcie Halla jest odwrotnie proporcjonalne do grubości próbki i rozmiar półprzewodnika wpływa na czułość hallotronu, korzystna jest jak najcieńsza ich konstrukcja.

Zastosowanie

Hallotrony posiadają niezwykle szerokie zastosowania - znajdujemy je w czytnikach CD/DVD, w automatycznych zabawkach, telefonach komórkowych, przetwornikach obrotowych, pozycjonujących, pomiarowych, do sterowania polem magnetycznym w procesach przemysłowych, przy sporządzaniu map pola magnetycznego i jego monitorowaniu; w szczególności zaś:

  • w elektronicznych kompasach
  • w bezszczotkowych silnikach prądu stałego z regulacją obrotów (np. wentylatorów radiatorów procesora)
  • do wygaszania ekranów urządzeń mobilnych za pomocą magnetycznej klapy (etui typu Smart Cover w iPadach), bądź jako czujnik domknięcia klapy w laptopach
  • w przemyśle motoryzacyjnym m.in.: w układach ABS do pomiaru prędkości obrotowej kół, jako element wyzwalającego impuls zapłonowy w bezstykowym układzie zapłonowym, w roli czujników położenia i prędkości obrotowej wału korbowego oraz rozrządu, do kontroli pozycji tłoka w cylindrze, do pomiaru kąta otwarcia przepustnicy, położenia pedału gazu, kąta pochylenia pojazdu w układzie ustawienia reflektorów, stopnia otwarcia szyb, kąta obrotu kierownicy
  • w projektorach wizyjnych (kontrola położenia koła filtrów)

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt