Pavel Kroupka 17.12.2019

Transoptor

Transoptor

Transoptor (optoizolator) - optoelektroniczny podzespół półprzewodnikowy zbudowany z fotoemitera (wejście) i fotodetektora (wyjście) izolowanych elektrycznie ale sprzężonych optycznie. Fotoemiter i fotodetektor umieszczane są we wspólnej obudowie. Obudowy mogą być otwarte lub zamknięte. W przypadku obudowy zamkniętej, izolującej od otoczenia, sprzężenie optyczne jest stałe, w przypadku obudowy optycznie otwartej, sprzężenie jest zmienne, sterowane poprzez zmianę współczynnika transmisji albo odbicia światła.

Transoptor transmituje sygnały analogowe i cyfrowe. Pasmo przenoszenia zależy przede wszystkim od rodzaju użytych podzespołów.

Budowa

Stałe sprzężenie optyczne między fotodetektorem a fotoemiterem umożliwia zastosowanie światłowodu z przezroczystego tworzywa lub szkła. Taki transoptor pozwala na transfer sygnałów elektrycznych bez połączeń galwanicznych obwodów wejściowego i wyjściowego.

W takim przypadku rolę fotoemitera najczęściej pełni LED, która może współpracować m.in. z fototranzystorem, fototyrystorem, fotodiodą albo fototriakiem.

W przypadku transoptorów w obudowie otwartej możliwe są konstrukcje szczelinowe, pozwalające na umieszczenie przesłony na drodze strumienia świetlnego, lub refleksyjne, w których sprzężenie optyczne następuje w konsekwencji odbicia promienia świetlnego od przesłony. 

Parametry

  • Podstawowym parametrem transoptora jest wzmocnienie prądowe (przekładnia prądowa).
  • Napięcie przebicia izolacji między obwodem wejściowym i wyjściowym.
  • Częstotliwość graniczną transmitowanych sygnałów.

Zastosowanie

Transoptory, zapewniając izolację galwaniczną między nadajnikiem a odbiornikiem, znajdują szerokie zastosowanie w robotyce, telekomunikacji, w architekturze systemów pomiarowych i sygnalizacyjnych, w systemach wysokich napięć. Transoptory w obudowie otwartej stosowane są w automatyce (monitoring zmian położenia elementów mechanicznych), w układach zabezpieczających, jako wyłączniki lub kontrolery (np. czujnik obecności papieru w drukarce).

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt