Zuzanna Patkowska 08.09.2020

Dzień Star Treka!

Dzień Star Treka!

8 września 1966 roku miał premierę pierwszy odcinek Star Treka: Oryginalnej Serii, tym samym zapoczątkowując franczyzę, która do dzisiaj porusza wyobraźnię wielu pokoleń. Ta pod wieloma względami pionierska opera kosmiczna nie tylko przedstawiała ciekawe rasy kosmitów i niesamowite planety, lecz także bardzo optymistyczną wizję świata, w którym ludzkość wzniosła się ponad podziałami i zaczęła odkrywać wspólnie wszechświat.

W tym momencie Star Trek ma za sobą sześć zakończonych serii (Oryginalna Seria, Animowana Seria, Następne Pokolenie, Deep Space Nine i Enterprise), jest w trakcie trwania kolejnych trzech (Discovery, Picard i Lower Decks) i zapowiada dwie następne (osadzone w czasach Discovery). Na przestrzeni 54 lat od swojego debiutu Star Trek poruszał w poszczególnych odcinkach różne koncepty filozoficzne oraz tematy społeczne i etyczne… ale również przyczynił się do tego, że wielu młodych ludzi zostało inżynierami, astrofizykami i astronautami.

Ale nie dość na tym! Wiele z zaprezentowanej w serii technologii albo stało się rzeczywistością (jak komórki i tablety, które przypominały komunikatory z Oryginalnej Serii i PADDy z serii następnych), albo już trwają pracę nad jej urzeczywistnieniem. Ponadto kiedy patrzy się na współczesną eksplorację kosmosu – międzynarodową współpracę w kosmosie (czego owocem jest, chociażby Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) oraz rozwijający się prężnie przemysł kosmiczny – trudno nie odnieść wrażenia, że zbliżamy się powoli ku wizji ludzkości, którą ukazywał Star Trek (chociaż dużo nam jeszcze brakuje). Nawet niesławne Siły Kosmiczne przywodziły wielu obserwatorom na myśl Gwiezdną Flotę ze względu na swoje logo.

Portal Iviter poświęcił kilka artykułów odnośnie tego jak technologia Star Treka staje się przyszłością. Zachęcamy do zapoznania się z nimi w ramach przypadającego dziś Dnia Star Treka.

Napisz komentarz (bez rejestracji)

sklep

Najnowsze wpisy

kontakt